Analyzing of EEG signals with deep learning and discrete wavelet transform
Derin öğrenme ve kesikli dalgalet dönüşümü ile EEG sinyallerinin analizi
  1. Tez No: 694565
  2. Yazar: KHALED OMAR MUKHTAR ABUKHETTALA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
EEG sinyali insan için çok önemlidir. Dalgacık dönüşümleri, diğer sinyal işleme yollarının başarısız olduğu veya etkili olmadığı durumlarda, trendler, süreksizlikler ve tekrarlanan modeller gibi durağan olmayan sinyallerin farklı özelliklerinin çizilmesinde özellikle yararlıdır. EEG çalışmalarının dalgacık analizinde, zaman-frekans alanında geçici özellikler iyi bir şekilde çıkarılır. Bu çalışmada, EEG'lerde epilepsi nöbetini tespit etmek için Evrişimsel Sinir Ağları (CNN'ler) ile özniteliklerin karışımında her bir özelliğin sınıflandırmanın doğruluğuna etkisini inceleme yeteneği araştırılmıştır. EEG sinyalleri önce 5 alt sinyal içerisinde 5 seviyede Ayrık Dalgacık Dönüşümleri (DWT) kullanılarak belirli frekans bantlarında analiz edilmiş ve daha sonra her bir alt sinyalden öznitelikler çıkarılmıştır. Son olarak, evrişimli sinir ağı sınıflandırması vardı. EEG sinyallerinden sekiz öznitelik çıkarıldığında elde edilen en iyi sınıflandırma doğruluğu %97.25. Bu, bu özelliklerin epilepsi nöbetini yakalamak için güçlü olduğu anlamına gelir. Genellikle akıllı yöntemler, epilepsi hastalıklarının keşfi ve yargılanması gibi insanlarla da ilgili olan daha geniş bir tanımlama modeli problemlerinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
An EEG signal is very important for human. The wavelet transforms is an especially useful in the drawing different of characteristics of non-stationary signals such as the trends, the discontinuities, and the repeated models wherever another signals processing ways fail or do not as effective. Within the wavelet analysis of the EEG studies, temporary features are well extracted in the time-frequency domain. In this study, the capability to study the effect of each feature on the accuracy of the classification, whereby in the mixture of features with the Convolutional Neural Networks (CNNs) to identify epilepsy seizure in EEGs was searched. The EEG signals were first analyzed within 5 sub-signals at specific frequencies bands by using Discrete Wavelet Transforms (DWT) at 5 levels, and then features were extracted from each sub- signal. Finally, there was convolutional neural network classification. The best classification accuracies obtained when extracted eight features from EEG signals 97.25 %. That means these features are strong to catch epilepsy seizure. Usually, the smart methods could be utilized within a more broad range of identification model problems that are also relevant to humans, such as the epilepsy diseases discovery and judgment.