Pürüzlü dünya yüzeyi altında gömülü bir cisimden elektromanyetik dalga saçılımının nümerik modellenmesi
Numerical modeling of electromagnetic wave scattering from an object buried under rough earth surface
- Tez No: 694661
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünya yüzeyininin pürüzlü yapısından kaynaklanan elektromanyetik saçılımın nümerik modellenmesi, uzaktan algılama ve radar uygulamaları konularında çalışan araştırmacılar için önemli bir konu olmuştur. Sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak pürüzlü dünya yüzeyini konu alan düz elektromanyetik saçılma problemlerini tutarlı bir şekilde çözmek mümkün olsa da getirdiği hesaplama yükü nedeniyle çözüm külfetli olabilmektedir. Bu tez çalışmasında koordinat dönüşümü tekniği kullanılarak sonlu elemanlar yönteminin getirdiği hesaplama yükünün azaltılması için koordinat dönüşümüne dayanan yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yöntem ile pürüzlü dünya yüzeyinin altında gömülü bir cisim bulunduğu durumdaki düz elektromanyetik saçılma problemleri Monte Carlo simülasyonları ile çözülerek problemin istatistiksel analizine yönelik sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca, koordinat dönüşümü tekniği ile geliştirilen yöntem, bir optimizasyon tekniği olan genetik algoritma ile birlikte kullanılarak ters elektromanyetik saçılma problemine uygulanmıştır. Ters elektromanyetik saçılma problemi çözülerek pürüzlü dünya yüzeyi altında yer alan bilinmeyen bir cismin şekli, konumu ve elektriksel parametreleri hakkında bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Numerical modeling of rough earth surface has been an important topic for the researchers working on remote sensing and radar applications. Although it is possible to consistently solve forward electromagnetic scattering problems involving the rough earth surface by using finite element method, the solution can be cumbersome because of the computational load that finite element method causes. In this study, a new method is proposed based on coordinate transformation technique to reduce computational load in the finite element method. By using this new method, forward electromagnetic scattering problems which involve buried object under rough earth surface are solved with the help of Monte Carlo method to analyze statistically. Also, the new method is combined with genetic algorithm, which is an optimization technique, and applied to the inverse electromagnetic scattering problem. By solving the inverse electromagnetic scattering problem, information about shape, location and electrical parameters of unknown objects buried under rough earth surface are obtained.