Türkiye'de haber değerinin değişimi ve tabloidleşme (TV ana haber bültenleri üzerine bir inceleme)
Change of news value and tabloidization in main news bulletins in Turkey (A review on TV main news bulletins)
  1. Tez No: 694925
  2. Yazar: MEHMET ARMAĞAN KASAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA İLKAY İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, Journalism, Radio and Television
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Medya ve özellikle de televizyon insanların dünya görüşünü şekillendirebilmekte, düşünce ve davranış biçimlerine yön verebilmektedir. Bir zamanlar gazetenin egemenliğinde olan haber iletimi artık ağırlıklı olarak televizyon üzerinden gerçekleşmektedir. Türkiye'de özellikle televizyon yayıncılığında tabloidleşme son yıllarda artışa geçmiştir. Bu çalışmada, tabloidleşmenin, Türkiye'de televizyon haberciliğindeki haber değeri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmada haber değerindeki yozlaşmayı ve tabloidleşmeyi saptamak, nasıl gerçekleştiğini seçilen örnekler üzerinden somutlaştırmak amaçlanmıştır. Ayrıca özel kanallarla kamu yayıncılığı arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmada araştırma birimi olarak ulusal yayın yapan üç televizyon kanalı (TRT 1, FOX TV ve Show TV) seçilmiş ve bu kanalların ana haber bültenleri üzerinden niteliksel bir içerik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The media, and especially television, can affect people's worldview and shape their way of thinking and behavior. The news transmission, which was once dominated by the newspaper, now takes place predominantly on television. In Turkey, especially in television broadcasting, tabloidization has increased in recent years. In this study, the effect of tabloidization on the news value of television journalism in Turkey has been examined. In the study, it is aimed to determine the newsworthy corruption and tabloidization and to embody how it happened through selected examples. In addition, it was investigated whether there is a significant difference between private channels and public broadcasting. In the study, three national television channels (TRT 1, FOX TV and Show TV) were selected as the research unit and a qualitative content analysis was made on the main news bulletins of these channels.