Nişasta esaslı biyokompozit filmlerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of starch based biocomposite films
- Tez No: 695237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde endüstriyel ve birçok farklı alanda kullanılan biyopolimerlerin büyük bir kısmını biyobozunur ve doğal bir biyopolimer olan nişasta oluşturmaktadır. Nişasta biyouyumlu, biyobozunur, kolay ve bol bulunan, ucuz maliyetli ve çevre dostu bir polimerdir. Nişasta kullanılarak küre, jel, köpük ve film gibi farklı formda malzemeler üretilebilmektedir. Üretilen farklı formdaki bu malzemeler; kontrollü ilaç salımı, doku mühendisliği, gıda ambalajları ve yara örtüleri gibi çeşitli medikal uygulamalarda yaygın olarak kullanılır. Nişasta farklı özelliklere sahip olan organik bir polimer olmasına rağmen mekanik özellikleri bakımından zayıf bir polimerdir ve kullanıldığı uygulama alanlarının çoğunda saf formda tercih edilmez. Nişastaya farklı katkı maddeleri ilave edilerek yeni bir fonksiyonel özellik kazandırılabilir veya var olan özellikleri geliştirilebilir. Yapılan bu çalışmada jel dökme yöntemi kullanılarak nişasta esaslı filmler üretilmiştir. Filmlere farklı oranda Hibiscus sabdariffa ( Hbs) özütü ve grafen oksit (GO) ilave edilerek antibakteriyel özellik kazandırılmasının yanı sıra filmlerin mekanik özelliklerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Filmlere farklı oranlarda Hbs (%1, %3, %5 v/v) ve GO (%0.5, %1, %1.5 w/w nişasta) eklenerek farklı kompozisyona sahip nişasta esaslı biyobozunur filmler üretilmiştir. Üretilen filmlerin kalınlık, şişme, çözünürlük, su içeriği, antibakteriyel aktivite ve mekanik özellikleri belirlenmiş, ayrıca mikroyapı ve FTIR analizleri yapılmıştır. Filmlere eklenen Hbs özütü filmlerin kalınlık değerlerinde istatistik olarak anlamlı bir değişiklik oluşturmazken şişme çözünürlük ve su içeriği değerlerinde konsantrasyona bağlı olarak artmalar meydana gelmiştir ayrıca filmlere eklenen Hbs özütünün konsantrasyonun artmasıyla birlikte filmlerin gerilme mukavemetlerinde ve yüzde uzama değerlerinde artmalar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, starch, a biodegradable and natural biopolymer, constitutes a large part of the biopolymers used in industrial and many different fields. Starch is a biocompatible, biodegradable, abundant, low cost and environmentally friendly polymer. Different forms of materials such as spheres, gels, foams and films can be produced using starch. These materials in different forms are widely used in various medical applications such as controlled drug release, tissue engineering, food packaging and dressings. Although starch is an organic polymer with different properties, it is a polymer with poor mechanical properties and is not preferred in pure form in most of the application areas where. By adding different additives to starch, a new functional property can be gained or existing properties can be improved. In this study, starch-based films were produced using the gel casting method. By adding different concentrations of Hibiscus sabdariffa (Hbs) extract and graphene oxide (GO) to the films, it was aimed to improve the antibacterial and mechanical properties of the films. Starch-based biodegradable films with different composition were produced by adding different proportions of Hbs (%1, %3, %5 v / v) and GO (%0.5, %1, %1.5 w / w starch) to the films. The thickness, mechanical properties, swelling, solubility, water content, antibacterial activity, SEM images and FTIR spectra of the films produced were analyzed. While the Hbs extract added to the films did not cause any significant difference in the thickness values of the films, the swelling solubility and water content values increased depending on the concentration, and the increase in the tensile strength and percent elongation values of the films were observed with the increase in the concentration of the Hbs extract added to the films.