Numerical prediction of aerodynamic stability derivatives of a projectile
Roket tipi geometrilerin aerodinamik kararlılık türevlerinin sayısal tahmini
  1. Tez No: 695486
  2. Yazar: KORAY YAYLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hava aracı aerodinamik stabilite türevlerinin tahmini, uçuş dinamiği özelliklerini değerlendirmek için çok önemlidir. Açık kaynak kodlu SU2 yazılımı kullanılarak, literatürde yer alan bir füze benzeri mermi geometrisinin aerodinamik kararlılık türevlerini bulmak için daimi ve daimi olmayan akışlarda Reynolds-Averaged Navier-Stokes analizleri yapılmıştır. Zorlanmış salınım hareketine ve diferansiyel yönteme dayanan tahmin yöntemleri, özellikle yuvarlanma ve yunuslama sönümleme türevlerinin hesaplanması için vurgulanmıştır. Ayrıca, rijit ağ hareketi ve dönen referans çerçevesi seçenekleri kullanılarak sabit yuvarlanma hızı altında analizler yapılmıştır. Bu farklı yaklaşımlardan elde edilen sonuçlar birbirleriyle ve deneysel verilerle karşılaştırılarak aralarındaki farklar değerlendirilmiştir. Spalart Allmaras ve Shear Stress Transport türbülans modellerinin daimi ve daimi olmayan akış simülasyonları üzerindeki etkileri, doğruluk ve hesaplama maliyeti açısından incelenmiştir. İndirgenmiş frekans, zaman adımı boyutu ve salınım genliği gibi salınım yöntemi parametrelerinin etkileri de araştırılmıştır. Aerodinamik stabilite türevlerinin sayısal tahmini, deneysel verilerle iyi bir uyum göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Prediction of aircraft aerodynamic stability derivatives is crucial for evaluating its flight dynamic characteristics. By using the open source SU2 software, steady and unsteady Reynolds-Averaged Navier-Stokes analyzes are performed in order to determine the aerodynamic stability derivatives of a missile like projectile from literature. The employed prediction methods that are based on forced oscillatory motion and differential method are particularly emphasized for roll damping and pitch damping derivatives. Also, constant roll rate analyzes are performed with the options of rigid mesh motion and rotating reference frame. Differences between them are evaluated by comparing the results obtained from these different approaches with each other and experimental data. The effects of the Spalart Allmaras and Shear Stress Transport turbulence models on steady and unsteady simulations are examined in terms of accuracy and computational cost. The effects of oscillation method parameters such as reduced frequency, time step size, and oscillation amplitude are also investigated. The numerical prediction of the aerodynamic stability derivatives shows good agreement with the experimental data.