Amyotrophic lateral sclerosis hastalarinda anti̇oksi̇dan sistemi̇n i̇ncelenmesi̇
The ınvestıgatıon of antıoxıdant system ın amyothrophıc lateral sclerosıs patıents
- Tez No: 695790
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE SULTAN MENİLETOĞLU YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amyotrofik lateral skleroz (ALS) motor nöronların ölümü ile karakterize edilen nörodejeneratif bir hastalıktır. Hastalığın nedenleri tam olarak anlaşılamamış olmasına karşın hastalığın ilerleyişinde oksidatif stresin motor nöronların ölümünü etkilediğine ve önemli bir rol oynadığına dair kanıtlar bulunmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada ALS hastalarının kan dokusunda antioksidan enzim aktiviteleri katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GPX) ile oksidatif hasarın bir göstergesi olarak tiyobarbitürik asit reaktif maddeler (TBARS) düzeyi incelenmiştir. Çalışmamızda ALS hastalarında CAT ve SOD enzim aktivitelerinin kontrol grubuna kıyasla azaldığı, GPX enzim aktivitesi ve TBARS düzeyinin kontrole göre arttığı belirlenmiştir. Çalışma sonuçlarımıza göre azalan CAT ve SOD enzim aktiviteleri ile artan GPX enzim aktivitesi ALS hastalarında oksidan-antioksidan sistem arasındaki dengenin bozulduğunu ve ALS hastalarının antioksidan savunma sisteminin artan serbest radikal miktarını azaltmada yetersiz kaldığını göstermektedir. Ayrıca artan TBARS miktarı dokularda oksidatif hasarın başladığını düşündürmektedir. Çalışma sonuçlarımız ALS hastalığının ilerleyişinde oksidatif stresin rolü olduğunu doğrulamakta ve hastalığın takibi sırasında spesifik periferal biyomarkerların geliştirilmesine ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Amyotrophic lateral sclerosis (ALS) is one of the neurodegenerative diseases characterized by motor neurons death. Even though causes of the ALS are not entrely known, some evidence displayed that oxidative stres might involve during the progression of ALS and induces the death of motor neurons. In this study, we investigated antioxidant enzyme activities catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD), glutatione peroxidase (GPX) as well as thiobarbituric acid reactive substances (TBARS) levels in the blood of ALS patients. We found that CAT and SOD enzyme activities decreased in ALS patients compared to control while GPX activity and TBARS level increased. According to study results, decreased CAT and SOD enzyme activities and increased GPX activity have reflected that the balance between oxidant and antioxidant defence systems disrupted in ALS patients. Then, ALS patients' antioxidant defence system was inadequate to buffer increased free radical levels. As a result, increased TBARS levels displayed that oxidative damage in tissues was started. Our results confirm that oxidative stres plays a role during the progression of ALS. The result also showed that spesific peripheral biomarkers are needed to develop monitoring of ALS.