Bitlis ili Ahlat ilçesindeki tarihi mekânların kültürel peyzaj analizi
Cultural landscape analysis of histori̇cal places in Ahlat district of Bitlis
- Tez No: 695797
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Stratejik konumu, verimli toprakları ve doğal kaynaklarının zengin olması sebebiyle ilk çağlardan bu yana birçok devletin hâkimiyetine girmiş olan Ahlatİlçesi'nin geçirdiği savaş ve büyük depremlere rağmen günümüze ulaştırdığı; Harabe Şehir Mağara Evleri, Eski Ahlat Evleri, Eski Ahlat Kalesi, Osmanlı Sahil Kalesi, Çifte Hamam, Küçük Hamam, Zaviye, Seramik Fırınları, Ulu Cami, Bezirhane, Türbeler, Kümbetler, Madavans Vadisi Kaya Yerleşim Yerleri ile Kaya Kilisesi, Akıtlar ve Tarihî Mezarlıklar geçmişteki ihtişamlı günlerinin göstergesidir. Bu yerleşme ile ilgili farklı meslek disiplinleri tarafından yapılan çalışmalar bulunmaktadır. İnsanlık tarihînde büyük öneme sahip devletlere ev sahipliği yapmış olan şehirde günümüze kadar oluşturulmuş olan tarihî dokunun kültürel peyzaj adı altında; mevcut durum analizi, kültürel miras kriterleri, tarihsel anlamda her dönemde önümüze çıkan kültürel miras değerleri ve kültürel peyzaj ögeleri tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Strategic location, fertile soil and rich natural resources because of Ahlat, which has been dominated by many states since the first ages Despite the war and great earthquakes, the district has survived to the present day; ruin City Cave Houses, Old Ahlat Houses, Old Ahlat Castle, Ottoman Beach Castle, Double Hamam, Küçük Hamam, Lodges, Ceramic Kilns, Ulu Mosque, Bezirhane, Shrines, Kumbets, Rock Church with Rock settlements in the Madavans valley, streams and history Cemeteries are indicative of their past glory days. Different about this settlement there are studies conducted by professional disciplines. In the history of humanity in the city, which has been home to states of great importance, to this day under the name of cultural andscape of the historical fabric created; analysis of the current situation, criteria for cultural heritage, cultural heritage that comes before us in every period in a historical sense their values and cultural landscape elements are defined.