Müzisyenlerde görülen kas iskelet sistemi sorunları
Musculoskeletal problems in musicians
  1. Tez No: 69592
  2. Yazar: ŞEBNEM AVCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARAL HAKGÜDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Lise dönemindeki konservatuar öğrencilerinin kas iskelet sistemlerine ait bozuklukları olup olmadığını araştırmak ve varsa, tedavisine yönelik çalışmalar yapmak amacı ile konservatuarın piyano ve yaylı çalgılar bölümünden toplam 22 öğrenci alındı. Kontrol grubunu ise Edirne Lisesi'nden 25 öğrenci oluşturdu. Postür analizi, kısalık testi, goniometrik ölçüm, kas testi, laksite değerlendirmesi, ağrı sorgulaması yaptığımız ve karış ölçülerini aldığımız öğrenciler arasında, ağrı bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulduk. Konservatuar öğrencilerinde ağrı, kontrol grubuna göre daha fazla idi (P=0.000). Sağ ulnar deviasyon piyano grubunda diğer iki gruba göre anlamlı olarak fazla idi (P=0.000). Sol ulnar deviasyon üç grupta da birbirinden farklı idi ama maksimum ROM yine piyanistlerde idi (P=0.015). Bel fleksiyon ve ekstansiyonu yaylı çalgıcılarda diğer iki gruba göre daha az bulundu (P=0.001, P=0.011). Sağ ve sol dirsek fleksiyon açısı piyanistlerde kontrol grubuna göre anlamlı olarak fazla idi (P=0.024, P=0.044). Sağ ve sol supinasyonda yaylı çalgıcılar maksimum ROM'u gösterdiler (P=0.008). Sağ ve sol pronasyonda ise minumum ROM piyanistlerde idi (P=0.019, P=0.046). Sol MKF fleksiyonu yaylı çalgıcılarda minumumdu (P=0.059). Sol başparmak İF fleksiyonu yine yaylı çalgıcılarda en az bulundu (P=0.046). Laksite bakımından iki okul arasında anlamlı fark bulamadık. İki viyolonsel öğrencisinde sol baş parmak lateralinde nasırlaşma, bir keman öğrencisinde“Fiddler's Neck”, bir keman öğrencisinde çenede krepitasyon ve geceleyin çeneyi açamama şikayeti bulundu. Sonuç olarak mesleksel bozuklukları doğal kabul eden ve genel olarak bunlar için çözüm aramayan öğrencileri rehabilitasyon hakkında bilgilendirmek ve ihtiyacı olanları uygun tedavilere yönlendirmek gerekliliğine varmış bulunuyoruz. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY Musculoskeletal Problems in Musicians In this study, we aim to investigate the musculoskeletal disorders of Conservatory students in High School Period and if present, to approach the treatment programs. 22 students who attend to piano and string instruments departments of conservatory were taken into the study as two different group. The control group included 25 Edirne High School students with the same age groups as the conservatory students. Posture analysis, muscle shortening test, goniometric measurements, muscle test, Beighton laxity scale, pain questionnaire and span sizes were assested. Statistical significant difference was found between the groups. Pain level in conservatory students was higher than control group (P=0.000). Right hand ulnar deviation in piano group was more than other two groups (P=0.000). Left hand ulnar deviation was different in three groups but maximum ROM was in pianists (P=0.015). Lomber flexion and extension in string instruments group were less than the other two groups (P=0.001, P=0.011). Right and left elbow flexion angle in pianists were significantly more than the control group (P=0.024, P=0.044). For the right and left supination, the maximum ROM was in string instruments group (P=0.008). For the right and left pronation, minimum ROM was in pianists (P=0.019, P=0.046). Left MCP flexion was minimum in string instruments group (P=0.059). Left thumb IP flexion was found minimum again in string instruments (P=0.046). For the laxity, significant difference between two schools was not found. Collousing of left thumb lateral in two violoncello students,“Fiddler's Neck”in violin student and temporomandibular joint crepitation and stiffiiess at night in another violin student were present. As a result, we conclude that it is necessary to inform the conservatory students about their occupational disorders and direct them to the suitable treatment programs if they need. 53