2018-2019 sezonu Türkiye Basketbol Süper Ligi müsabaka sonuçlarına etki eden faktörlerin araştırılması
Analysis of the factors affecting 2018-2019 season Turkey Basketball Super League game results
- Tez No: 696061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN ERMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye Basketbol Süper Ligi 2018-2019 normal sezonunda oynanan müsabakaların sonuçlarına etki eden faktörlerin tespit edilmesidir. Araştırmada normal sezonda oynanan 210 maçın video görüntülerinin tamamı izlenerek maçların sayı olan ve sayı olmayan bütün hücumlarda oluşan hatalar tespit edilmiştir. Sayıya sebebiyet veren hatalar E-spor (e-analiz) paket programı ve manuel işaretleme yöntemi ile kayıt altına alınmıştır. Elde edilen sonuçlarla oluşturulan veri setleri SPSS paket programı aracılığı ile yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the factors that affect the results of games played in Turkey Basketball Super League 2018-2019 normal season. In the study, all of the 210 games played in the normal season were watched and errors in all offenses resulting and not resulting in score were found. Errors resulting in score were recorded with E-sport (e-analysis) package program and manual marking method. Data sets formed with the results obtained were interpreted with SPSS package program.