Sıralı ortogonal koni metrik uzaylar üzerinde sabit nokta teoremleri
Fixed point theorems on ordered orthogonal cone metric spaces
  1. Tez No: 696117
  2. Yazar: MEHMET SÜRMELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN BİLGİLİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
2017 yılında Gordji, Ramezani, De La Sen ve Cho [16] ortogonal küme ve ortogonal metrik uzay kavramlarını vermişlerdir. Ardından Gordji ve Habibi [15] genelleştirilmiş ortogonal metrik uzaylarda bazı sabit nokta teoremlerini vermişlerdir. 2018 yılında Bilgili Gungor [4], koni metrik uzaylarda ortogonallik bağıntısını kullanarak büzülme dönüşümleri için sabit noktaların varlığını ispatlamıştır. Bu çalışmada ise Bilgili Gungor [4], Run ve Reurings [27] çalışmalarından esinlenerek, sıralı ortogonal koni metrik uzaylar üzerinde sabit noktaların varlığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In 2017, Gordji, Ramezani, De La Sen and Cho [16] gave ortogonal set and orthogonal metric space concepts . Then, Gordji and Habibi [15] gave some fixed point theorems in generalized orthogonal metric spaces. In 2018, Bilgili Gungor [4], proved the existence of fixed points for contraction mappings using the orthogonality relation in cone metric spaces. In this study, the existence of fixed points are investgated on ordered orthogonal cone metric spaces inspired by the work of Bilgili Gungor [4], Run and Reurings [27].