Uluslararası ödülllendirme programlarının otellerin hizmet kalitesi üzerindeki etkileri: SPA & Wellness ödülleri üzerine bir araştırma
International rewarding programs effects on quality of service in Turkish hotel SPA & Wellness
- Tez No: 696338
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ŞENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Turizm sektörünün en önemli turistik hizmetlerinden biri olan Spa ve Wellness pazarı dünyada olduğu gibi Türkiye'de de son yılların gelişen trendi olarak insanların ilgisini çekmekte ve gün geçtikçe artmaktadır. Dolayısıyla Dünya'da ve Türkiye'de yaşayan kentli nüfusun artışı, insanların stresle ve yoğun iş yüküyle yüzyüze kalması, bunlara bağlı rahatsızlıkların ortaya çıkması insanları daha iyi hissedecekleri alanlara ve sağlıklarını korumaya yönelterek SPA ve Wellness merkezlerini yaygın olarak kullanmaya başlamıştır. Fiziksel, zihinsel ve sosyal anlamda sağlıklı olma, iyi hissetme anlamına gelen wellness, bu pazar içerisinde tamamlayıcı ve alternatif tıp, masajlar, vücut bakımları, sağlıklı beslenme ve kilo verme, SPA, fitness, ruh ve beden aktiviteleri, güzellik ve yaşlanma karşıtı alınacak önlemler gibi hizmetler sunmaya başlamıştır. Bununla birlikte, SPA ve Wellness merkezlerinin ve otellerinin sayısı da zamanla artmıştır. Bu çalışmada SPA ve Wellness turizmi standartlarını yükseltmek için tasarlanan, hizmet kalitesini mükemmelleştirmek, SPA & sağlıklı yaşam turizminde yeni bir büyüme dönemini teşvik eden ödüllendirme programlarının süreçlerinin ortaya konulması ve bu programa katılım gösteren Türkiye'de hizmet veren Spa ve Wellness otelleri üzerindeki etkilerini göstermektir. Turistik konumu, doğal güzellikleri ve sunduğu hizmetlerle dikkat çeken ve turizmde ön plana çıkan Türkiye'deki Dünya Lüks Otel Ödüllerine başvuruda bulunmuş ve aday gösterilmiş 5 yıldızlı spa & wellness otel işletmelerinin üst düzey departma yöneticileri ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden yarı-biçimsel görüşme yöntemi benimsenmiştir. Görüşme talebini kabul eden 9 kişiyle yüz yüze görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırma konusuyla ilgili derinlemesine bilgi elde edebilmek için görüşme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile bulgulara dönüştürülmüştür. Araştırma sonucuna göre spa & wellness hizmeti sunan otellerin ödüllendirme programlarına aktif bir şekilde katılım gösterdiklerini ve uluslararası standartlarda rekabete girdikleri sonucuna varılmış ve Türkiye spa&wellness turizminde yer alan eksikliklere yönelik önerilerde bulunulmuştur. Bu tez çalışması, Türkiye spa&wellness turizm hizmeti veren işletmelerin ödül programlarına yönelik yapılan bilimsel çalışmaların sayısının az ve yetersiz olması nedeniyle önemlidir.
Özet (Çeviri)
Tourism sector as one of the most important tourist markets in the world, Spa & Wellness Center in Turkey is increasing as people's attention in recent years and the trend of growing day by day. Therefore, the increase of the population of urban living in Turkey and the world, people are busy workload and stress of having to face and the emergence of these related illnesses, increasing obesity rates have begun to use people to revert to an area where they feel better and to protect the health spa and wellness centers as common. Wellness, which means being healthy and feeling good in physical, mental and social terms, such as complementary and alternative medicine, massages, body treatments, healthy nutrition and weight loss, SPA, fitness, spirit and body activities, beauty and anti-aging measures in this market. started to offer services. However, the number of SPA and Wellness centers and hotels has also increased over time. In this study, SPA and designed to raise Wellness tourism standards, perfecting the service quality, SPA & demonstrating in the process of a new period of growth, which promoted a reward program of wellness tourism and to show their impact on the participation in the program indicating serving in Turkey spa and wellness hotels. Talks attention in terms of tourist attractions and natural beauty and is a center of attraction in tourism has made an application to the World Luxury Hotel Awards in Turkey and the candidate was conducted with senior department manager of the illustrated 5-star spa & wellness hotel business. In the research, face-to-face interviews were conducted with 9 people, who accepted their request for a quasi-formal interview method, which is one of the qualitative research methods. The interview method was chosen in order to obtain in-depth information about the research topic. The data obtained as a result of the research were transformed into findings by content analysis method. Research concludes that the spa & wellness to the service offering of the hotel of the reward program was reached in an active way that they participated and concluded that compete in international standards and Turkey has made proposals regarding the lack of space in the spa & wellness tourism. This thesis, Turkey spa & wellness tourism service gives businesses a small number of scientific studies and is important for reward programs due to insufficient.