COVID-19 pandemisi sürecinde e-nabız kullanımı
e-pulse use in the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 696481
  2. Yazar: ADEM TURNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ACUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tez çalışmasının temel amacı Covid-19 pandemisi döneminde e-Nabız sisteminin kullanım sıklığındaki değişimi, pandemi ile ilgili sunulan hizmetlerin kullanım durumunu ve kullanıcıların sistemden memnuniyet düzeyini belirlemektir. Tanımlayıcı tipte, nicel yöntemlerin kullanıldığı bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini 18 yaşından büyük T.C. vatandaşları oluşturmaktadır. Kolayda örnekleme yöntemi ile 700 kişiye ulaşılmıştır. Veriler, birincil veri toplama yöntemlerinden olan anket yöntemiyle toplanmıştır. Anket soruları araştırmacı tarafından literatür araştırmasıyla oluşturulmuş sonrasında kapsam geçerliliği için dört uzmandan görüş alınmıştır. Uzmanların geri bildirimleri doğrultusunda gerekli düzeltmeler yapılmış ve 31 katılımcı ile pilot uygulama yapılmıştır. Pilot uygulama geri bildirimleri de dikkate alınarak anket tekrar düzenlemiş ve Mart-Mayıs 2021 tarihleri arasında online olarak uygulanmıştır. Veriler, SPSS 26 paket programına aktarılarak analiz edilmiştir. Verilerin tanımlayıcı analizleri kapsamında frekans ve yüzde dağılımları yapılmış, iki kategorik değişken arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla ki-kare testi (chi-square test) kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, e-Nabız sisteminin kullanıcılarının %22,2'sinin pandemi sürecinde sisteme ilk kez kayıt olduğu, pandemi sürecinde poliklinik hizmetleri ile laboratuvar sonuçlarına erişim başvurularının azaldığı tespit edilmiştir. e-Nabız sistemine Covid-19 pandemisine özel eklenen hizmetlerden; kullanıcıların yarısından fazlasının haberdar olduğu ve yarısına yakınının faydalandığı görülmüştür. 50 yaş ve üzerindeki kullanıcıların toplam kullanıcılara oranının çok düşük olduğu görülmüş ayrıca kullanıcıların tamamına yakınının hata görmesine rağmen sisteme geri bildirimde bulunmadığı tespit edilmiştir. Kullanıcıların büyük çoğunluğunun e-Nabız sisteminden pandemi sürecinde memnun kaldıkları saptanmıştır.e-Nabız sisteminde; özellikle 55 yaş üzeri bireylere kullanım kolaylığı sağlayacak iyileştirmeler yapılması ve tüm kullanıcıların geri bildirim yapmasını özendirici uygulamalar tanımlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the thesis study is to determine the change in the frequency of use of the e-Pulse system during the Covid-19 pandemic, the usage status of the services offered regarding the pandemic, and the satisfaction level of the users with the system. It is a descriptive study in which quantitative methods are used. The population of the research is T.C. over 18 years old. constitute citizens. 700 people were reached with the convenience sampling method. The data were collected by the questionnaire method, which is one of the primary data collection methods. Questionnaire questions were created by the researcher through literature research, and then opinions of four experts were taken for content validity. Necessary corrections were made in line with the feedback of the experts and a pilot study was conducted with 31 participants. Taking into account the pilot application feedback, the survey was rearranged and applied online between March-May 2021. The data were analyzed by transferring them to the SPSS 26 package program. Frequency and percentage distributions were made within the scope of descriptive analysis of the data, and the chi-square test was used to examine the relationship between two categorical variables. As a result of the study, it was determined that 22.2% of the users of the e-Pulse system registered to the system for the first time during the pandemic process, and the number of applications for access to outpatient clinic services and laboratory results decreased during the pandemic period. Among the services added to the e-Pulse system specifically for the Covid-19 pandemic; It has been seen that more than half of the users are aware of and almost half of them benefit from it. It has been observed that the ratio of users aged 50 and over to total users is very low, and it has been determined that almost all of the users do not give feedback to the system despite seeing an error. It has been determined that the vast majority of users are satisfied with the e-Pulse system during the pandemic period. In the e-Pulse system; It is recommended to make improvements that will provide ease of use, especially to individuals over the age of 55, and to define applications that encourage all users to give feedback.