Türkiye'de bor madeninin alternatif bir enerji kaynağı olarak incelenmesi
Examining of boron mine as an alternative energy source in Turkey
- Tez No: 696673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu çalışmada, dünya genelinde birincil derecede kullanılan ve Türkiye'nin de yüksek derecede bağımlısı olduğu fosil enerji rezervlerinin yakın gelecekte tükenecek olması sebebiyle alternatif enerji kaynağı olarak önemli potansiyelleri bünyesinde barındıran borun Türkiye'de alternatif enerji kaynağı olarak uygulanabilirliği ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bunun için bor ürünleri olarak sodyum borhidrit, magnezyum diborit ve bor-11 ele alınmıştır. Bu amaçla doğrultusunda Türkiye'nin genel bor yapılarının, borun yakıt maliyetleri konusunda rekabetçilik düzeylerinin ve nükleer füzyona dayalı elektrik üretim potansiyellerinin tespit edilmesine yönelik grafiksel ve matematiksel yöntemler kullanılarak analizi gerçekleştirilmiştir. Bu analiz için de çok sayıda ulusal-uluslararası kuruluşlardan elde edilen verilerden hareket edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde sodyum borhidritin yakıt olarak Türkiye'deki diğer yakıt teknolojileriyle rekabet edebileceği, bor-11 füzyonuna dayalı potansiyel elektrik üretimiyle Türkiye'nin elektrik ihtiyacının %4'ünün karşılanabileceği ve magnezyum diborit kullanımıyla da elektriksel iletim ve dağıtım kayıplarının azaltılabileceği tespit edilmiştir. Tüm bunların gerçekleşebilmesi için ise, Türkiye'nin öncelikli olarak bora dayalı; mevcut üretim kapasitesinin ve üretiminin arttırılması, arz yapısının iç tüketim lehine olacak şekilde kaydırılması ve Ar-Ge yapısının da enerji, kimya ve madencilik sektörleri lehine genişletilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Bunların gerçekleşmesi durumunda hem Türkiye'nin enerji açığının büyük bir bölümünün azaltılabileceği hem de bor ihracatlarından elde edilen gelire kıyasla daha yüksek katma değer sağlanabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the applicability and sustainable availability of pipe as an alternative energy source in Turkey, which is used primarily in the world and which turkey is highly dependent on, due to the fact that it will be depleted in the near future. For this purpose, sodium borhydride, magnesium diborite and boron-11 are discussed as boron products. For this purpose, analysis of Turkey's general boron structures, competitiveness levels on pipe fuel costs and nuclear fusion based electricity generation potentials was carried out using graphical and mathematical methods. For this analysis, data obtained from numerous national-international organizations were acted on. As a result of the analysis, it was determined that sodium borohydride can compete with other fuel technologies in Turkey as fuel, 4% of Turkey's electricity needs can be met with potential electricity production based on boron-11 fusion, and electrical transmission and distribution losses can be reduced with the use of magnesium diboryte. In order for all this to happen, Turkey is primarily based on boron; it is emphasized that the existing production capacity and production should be increased, the supply structure should be shifted in favor of domestic consumption, and the research and development structure should be expanded in favor of the energy, chemical and mining sectors. In the event of these, it was found that a large part of Turkey's energy deficit could be reduced and higher added value could be achieved compared to the income from boron exports.