Kauçuk üretimi yapan işletmelerin dijital olgunluk düzeylerinin belirlenmesi: Bursa ili örneği
Determining the digital maturity level of rubber production enterprises: Bursa province example
- Tez No: 696873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN MURAT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada; Bursa ilinde kauçuk üretimi yapan işletmelerin dijital olgunluk düzeyi değerlendirilerek, sektörün olumlu ve gelişime açık tarafları tespit edilerek sektörün gelişimine katkı sağlaması hedeflenmiştir. Araştırmada, Aarhus Üniversitesi bünyesinde işletmelerin dijital olgunluk düzeyini belirlemek için geliştirilen DMAT (Digital Maturity Assesment Tool) ölçeği Türkçeye çevrilerek kullanılmıştır. İlk olarak işletme temsilcilerine telefonla ulaşılarak araştırma hakkında bilgi verilmiş sonrasında ilgili işletmelerin elektronik posta adreslerine çevrim içi anket gönderilerek doldurmaları istenmiştir. Covid-19 pandemisi nedeniyle yüz yüze görüşme tercih edilmemiştir. Araştırmanın evreni 85 işletmeden oluşmakta ve toplam 72 firmadan 122 kişinin katılımı sağlanmıştır. Toplanan veriler, SPSS 26.0 programı ile istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Keşfedici nitelik taşıyan bu çalışmada Açımlayıcı Faktör Analizi, Korelasyon, ve Anova analizleri yapılmıştır. Korelasyon analizi ile Strateji, Organizasyon, Kültür, Süreçler, Müşteriler ve Partnerler boyutları ile Dijital Olgunluk düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Tek yönlü Anova analizi yapılarak işletmelerin ciro büyüklüğüne bağlı olarak dijital olgunluk düzeyleri arasında anlamlı bir fark oluştuğu belirlenmiştir. Benzer şekilde tek yönlü Anova analizi ile çalışan sayısı veya katılımcıların eğitim düzeylerine bağlı olarak işletmelerin dijital olgunluk düzeyleri arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to contribute to the development of the sector by determining the positive and open sides of the sector by determining the digital maturity level of the rubber production enterprises in Bursa. In this research, the DMAT(Digital Maturity Assesment Tool) scale developed at Aarhus University to determine the level of digital maturity of enterprises was translated into Turkish and used. First of all, the company representatives were contacted by phone and gived information about this research. Afterwards, an online questionnaire was sent to the e-mail addresses of the relevant companies and asked to fill in it. Due to the Covid-19 pandemic, face-to-face meetings were not preferred. The universe of the research consists of 85 businesses and 122 people from 72 companies participated. The collected data were subjected to statistical analysis with the SPSS 26.0 program. In this exploratory study, Exploratory Factor Analysis, Correlation and Anova analyzes were performed. With the correlation analysis, it was determined that there is a positive and significant relationship between the Strategy, Organization, Culture, Processes, Customers and Partners dimensions and the level of Digital Maturity Level. With one-way Anova analysis; It has been determined that there is a significant difference between the turnover size of the enterprises and the digital maturity level, in a like manner with Anova analysis there is no significant difference between number of employees or education levels of the participants to the digital maturity level.