Halife Altay'ın 'Kuran Karim Kazakşa Mağına jane Tüsinigi' adlı meali üzerine inceleme
A study on Halife Altay and His Translation of the Quran 'Kuran Karim Kazakşa Mağına jane Tüsingi'
  1. Tez No: 697251
  2. Yazar: GULMEIRAM KONGYRBAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Arap bölgelerinden diğer bölgelere de İslam dini yayılmıştır ve Kur'ân'ı kendi dillerinde anlamaları için, İslam ilim adamları Kur'ân'ı tercüme ve tefsir etmeye gayret sarf etmişlerdir. Tefsir çalışmalardan biri de Kazakistan'da 1990 yılında Halife Altay Akifoğlu'nun (1917-2003) tarafından yazılmış olan Kuran Karim Kazakşa Mağına jane Tüsinigi (Kur'ân-ı Kerim Kazakça Mana ve Açıklaması) adlı eseridir. Halife Altay, mealinde hem yaşadığı dönemin hem de günümüzün toplumuna oldukça anlaşılır bir üslupta Kur'ân'ı bütün çerçevesiyle açıklamıştır. Eseri ilk önce 1989 yılında Kazak Türkçesiyle ve Töte yazısı ile (Arap alfabesiyle) yazmıştır. 1990 yılında ise çağdaş Kazakça ile Kiril alfabesiyle basılmıştır. Bu meal eserin üzerine incelemede öncelikle eserin her taraf açısından araştırma yapıp ve ele geçirdiğimiz bilgiler ile daha ayrıntılı tetkik edip, tanıtılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the tafsir studies is the work of“Qur'an-i Kerim Kazakh Meaning and Explanation”(Kuran Karim Kazakşa Mağına jane Tüsiniği), which was written by Halife Altay Akifoğlu (1917-2003) in 1990 in Kazakhstan. Halife Altay explained the Qur'an in its entirety, in a style that is quite understandable to both the society of his time and today. The work was first written in Kazakh Turkish and Töte script (Arabic alphabet) in 1989. It was published in the modern Kazakh and Cyrillic alphabet in 1990. This study aims to research give a detailed account on the aforementioned topic.