Coğrafi bilgi sistemi kullanılarak Edremit ilçesi cennetayağı mevki (Balıkesir) yerleşim alanındaki zeminlerin jeo-mühendislik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the geo-engineering properties of the soil in the settlement area of cennetayaği location in Edremit district (Balikesir) using the geographical information system
- Tez No: 697261
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER CERYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada Edremit Cennetyatağı Mahallesi yerleşim alanındadi (balıkesir, türkiye) zeminin mühendislik özellikleri CBS kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu çalışma için öncelikle Balıkesir Büyük Şehir Belediyesinin arşivinden alınan mikro bölgeleme verilerinden alınan jeofizik(masw), jeofizik(mikrotremör), sondajlar ve deneylerden yararlanılmıştır. Elde ettiğimiz 54 sondaj verisinden bir veritabanı oluşturulmuş ve bu veritabanı CBS kullanılarak analiz edilmiştir. CBS aracılığıyla bölgenin eğim haritası, yeraltı su seviyesi ve yeraltı su derinlik haritaları, farklı derinlikler (3, 6, 9, 12 ve 15 m) için düzeltilmiş SPT-N değerlerinin dağılımı, P-dalga hızı (V p ), S-dalga hızı (V s ), V p /V s oranı ve zemin büyütme haritaları hazırlanmıştır. Daha sonra deprem tehllike analizi yapılmış olup, fay izi uzunluğu ve çalışma yerine mesafesini esas alan yöntemlerle seneryo deprem üretilmiştir. Bu senaryo deprem dikkate alınarak SPT-N değerlerine dayanan yöntemle alanın sıvılaşma potansiyeli haritaları oluşturulmuştur. İnceleme alani için üretilen sivilaşma potansiyeli indeksi haritasi üretimiştir. Bu harita incelendiğinde inceleme alaninin %28.8'inde sivilaşma gelişmeyeceği, %2.3'ümde“düşük”, %8.7'sinde sivilaşma potansiyelinin“orta”, %25.2'sin de sivilaşma potansiyelinin“yüksek”, ve %35!,nde sivilaşma potansiyelinin“çok yüksek”olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Edremit Cennetyatağı was in the residential area of Cennetyatağı (balıkesir, Turkey) the engineering properties of the ground were evaluated using GIS. For this study, micro-zoning taken primarily from the archive of Balıkesir Metropolitan Municipality from geophysics(masw), geophysics(microtremor), drilling and experiments have been used. A database was created from 54 drilling data that we obtained, and this the database has been analyzed using GIS. Slope map of the area via GIS, groundwater level and groundwater depth maps, different depths (3, 6, 9, 12 and 15 m) distribution of adjusted SPT-N values, P-wave velocity (V p), S-wave velocity (v s), V p /V s ratio and ground magnification maps have been prepared. Later earthquake hazard analysis it has been made and seneryo with methods based on fault track length and distance from the working place earthquake produced. This scenario is based on SPT-N values considering the earthquake the method created maps of the liquefaction potential of the area. Produced for review area produced a sivilization Potential Index map. When this map is examined, the area of review 28.8 %will not develop sivilization, 2.3% will“Low”, 8.7% will not develop sivilization potential“medium”, 25.2%“ high”, and 35%!, NDE it appears to be“ very high.”