Sosyal belediyecilik bağlamında yaşlılık politikaları: Yaşlı destek programı uygulaması
Age policies in the context of social municipality: Elderly support program implementation
  1. Tez No: 697441
  2. Yazar: YASİN GÖKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Koruyucu sağlık politikalarıyla ve belli demografik dönüşümler sonucunda yaşlı nüfus sayısı her geçen zamanla birlikte artarak toplumları demografik yaşlanma olgusuyla baş başa bırakmıştır. Yaşlılığın toplumsal getirileri sosyal politikaların içeriklerinin zenginleştirilmesini, belli plan ve programlarla yeniden şekillendirilmesini gerekli hale getirmiştir. Ülkemizde de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından büyükşehir belediyelerinin yaşlılara yönelik sundukları hizmetleri desteklemek ve yaygınlaştırmak için Yaşlı Destek Programı'nı (YADES) başlatmıştır. Yaşlılar nezdinde sunulan ilgili hizmetler bütüncül bir şekilde değerlendirilerek bileşenlerinin ortaya koyulması, yaşlılara yönelik sunulan hizmetlere yön verebilmesi, ihtiyaç duyulan hizmetlerin belirlenmesi ve karar vericilere önerilerde bulunulması amaçlanmaktadır. Çalışmada belediyelerin YADES kapsamında sundukları hizmetler içerik analizine tabi tutularak sağlık hizmetleri, bakım hizmetleri, sosyal ve kültürel faaliyetler şeklinde üç başlık altında yapılandırılmıştır. Büyükşehir belediyeleri sağlık hizmetleri kapsamında evde veya kurumlarda rutin sağlık kontrollerini içeren sağlık destek, yaşlılık sürecinde rehberlik ve yürüme, denge bozukluğu gibi fonksiyon kayıplarını önlemeye yönelik psikolojik ve fizik tedavi hizmetleri, hastalık tanılarının ve olası olumsuz durumları önlemek için sağlık kurumlarına ulaşım hizmetleri sunulmaktadır. Bakım hizmetleri kapsamında yaşam alanlarının temizliği, tamir ve onarım faaliyetlerini içeren teknik destek hizmetleri, rutin kişisel temizlik ve gıda hizmetleri sunulmaktadır. Sosyal ve kültürel faaliyetlerle yaşlı bireyin toplumdan izole olmasının önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda hat, boyama, resim, ebru, gibi iş ve uğraşı çalışmaları, çeşitli müzik dinletileri, il içi ve il dışı organizasyonları içeren gezi ve spor aktiviteleri, çeşitli gösterimler, konferans, söyleşi ve belirli haftaları kutlama gibi etkinlikleri içeren sinema-tiyatro ve farkındalık programlarıyla yaşlı bireylere yaşlılık sürecinde destek olunmaktadır. YADES kapsamında belediyeler tarafından sunulan hizmetlerin güvenlik, hayat boyu öğrenme, nesiller arası dayanışma gibi yaşlılık politikalarıyla çeşitlendirilmesine ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of preventive health policies and certain demographic transformations, the number of elderly population has increased with each passing time, leaving societies with the phenomenon of demographic aging. The social benefits of old age have made it necessary to enrich the contents of social policies and to reshape them with certain plans and programs. In our country, the Ministry of Family and Social Services initiated the Elderly Support Program (YADES) to support and expand the services provided by metropolitan municipalities to the elderly. It is aimed to reveal the components of the related services offered to the elderly in a holistic manner, to guide the services offered to the elderly, to determine the services needed and to make suggestions to the decision makers. In the study, the services provided by the municipalities within the scope of YADES were subjected to content analysis and structured under three headings as health services, care services, social and cultural activities. Within the scope of health services of metropolitan municipalities, health support including routine health checks at home or in institutions, psychological and physical therapy services to prevent loss of function such as guidance and walking in the old age, and balance disorder, transportation services to health institutions to prevent disease diagnoses and possible negative situations are provided. Within the scope of maintenance services, technical support services including cleaning of living spaces, repair and repair activities, routine personal cleaning and food services are offered. With social and cultural activities, it is aimed to prevent the elderly person from being isolated from the society. In this context, business and occupation activities such as calligraphy, painting, painting, marbling, various music concerts, excursions and sports activities including local and foreign organizations, various screenings, conferences, conversations and activities such as celebration of certain weeks, cinema-theatre and awareness. programs provide support to elderly individuals in the old age process. Within the scope of YADES, there is a need to diversify the services provided by the municipalities with old age policies such as security, lifelong learning and intergenerational solidarity.