TRT repertuarındaki Ağrı türkülerinin şekil ve muhteva açısından değerlendirilmesi
The evaluation of Ağrı turkus in TRT's repertory in terms of form and content
  1. Tez No: 697860
  2. Yazar: MEHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZHYLDYZ ISMAILOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Music, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada Türk halk kültürünün en önemli taşıyıcısı ve yansıtıcısı olan sözlü geleneğin bir parçasını teşkil eden türküler Ağrı yöresi ekseninde incelenmiştir. Çalışmada TRT repertuarında bulunan Ağrı yöresine ait türküler derlenip şekil ve muhteva bakımından tespit ve tasnif edilmiştir. Çalışmadaki amaç yöre müziğine ve Türk kültürüne katkı sağlamak, Ağrı yöresi türkülerinin şekil ve muhteva bakımından analizi yapılarak Türk folkloru araştırmalarında yapılacak olan çalışmalara bir basamak sağlamaktır. TRT repertuarında bulunan Ağrı türkülerinin incelenmesinden önce, çalışmanın ilk bölümünde Ağrı yöresi ile ilgili genel bilgilere yer verilip Ağrı'nın coğrafyası, tarihi ve kültürü hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümünde ise türkü ve türkü çeşitleri hakkında genel bilgilere değinilmiştir. Çalışmanın diğer bölümünde ise TRT repertuarındaki Ağrı türküleri derlenip bir araya getirilmiştir. Daha sonra TRT repertuarında bulunan 30 adet Ağrı türkülerinin şekil ve muhteva bakımından tasnifi yapılmış, türküler; şekil bilgisi, ölçü, nakarat, kafiye, muhteva, işlenen konu ve tema bakımından sınıflandırılıp tablolar halinde sunulmuştur. TRT repertuarında Ağrı yöresine ait 30 adet kırık hava türkülerinin yanında 13 adet oyun havası da bulunup repertuarda Ağrı yöresine ait 13 adet oyun havası türkülerinin sözleri bulunmadığından dolayı çalışmada sadece ismen geçmektedirler. Son olarak ele alınan sonuç bölümünde ise Ağrı yöresine ait 30 türkünün incelenmesi sonucunda edinilen tespitler, analiz sonuçları, gözlemler ve öneriler listeler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the folk songs that constitute a part of the oral tradition, which are the most important bearers and reflectors of Turkish folk culture, were examined in the axis of the Ağrı region. In the study, folk songs belonging to Ağrı region in TRT repertoire were compiled and determined and classified in terms of form and content. The aim of the study is to contribute to local music and Turkish culture, to provide a step to the studies to be carried out in Turkish folklore studies by analyzing the folk songs of the Ağrı region in terms of form and content. Before examining the folk songs of Ağrı in the TRT repertoire, general information about the region of Ağrı was given in the first part of the study and information was given about the geographical, history and culture of Ağrı. In the second part, information about folk songs and types of folk songs is given and general information about folk songs is mentioned. In the other part of the study, Ağrı folk songs in the TRT repertoire were compiled and brought together. Later, 30 Ağrı folk songs in the TRT repertoire were classified in terms of form and content, the folk songs were classified in terms of morphology, measure, refrain, rhyme, content, subject and theme and presented in tables. In the TRT repertoire, there are 30 broken air songs belonging to the Ağrı region, as well as 13 dance songs, and since the lyrics of 13 dance songs belonging to the Ağrı region are not included in the repertoire, they are only mentioned in the study. Finally, in the conclusion section, the findings, analysis results, observations and suggestions obtained as a result of the examination of 30 Turkish folk from the Ağrı region are presented in lists.