Modifiye asfalt karışımların termal iletkenliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the thermal conductivities of modified asphalt mixture
  1. Tez No: 698088
  2. Yazar: NURGÜL ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında asfalt karışımlarının termal iletkenlik katsayılarının; gradasyon, eklenen katkı maddesi cinsi ve kullanılan agrega türüne göre değişimleri incelenmiştir. Bu amaçla ilk olarak bazalt agregası kullanılarak geleneksel asfalt betonu ve Taş Mastik Asfalt olmak üzere 6 farklı gradasyonlara sahip numuneler üretilmiştir. Ardından hem bazalt hem de kireç taşı agregaları kullanılarak; kauçuk, selülozik elyaf, SBS (Stiren-Butadien-Stiren), SIS (Styrene Isoprene Styrene), Elvaloy (EL), SEBS (Stiren-Etilen-Butilen-Stiren), poliolefin elastomer ve nanokil modifiye asfalt karışımlar ve katkısız (kontrol) karışımlar her agrega türü için ayrı ayrı üretilmiştir. Agrega karışımlarında kaba agrega oranının artmasıyla termal iletkenlik katsayısının azaldığı görülmüştür. Karışımlara katılan katkı maddelerinin karışımın termal iletkenlik katsayısını düşürdüğü en fazla düşüşün selülozik elyaf ve kauçukla modifiye edilmiş numunelerde ortaya çıktığı görülmüştür. Bazalt agregası ile hazırlanan numunelerin termal iletkenlik özelliklerinin kireç taşı agregası kullanılarak hazırlanan agregalara göre daha iyi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the thermal conductivity coefficients of asphalt mixtures; gradation, the type of additive added and the changes according to the type of aggregate used were examined. For this purpose, firstly, samples with 6 different gradations were produced using basalt aggregate as densely graded aggregate and Stone Mastic Asphalt. Then, using both basalt and limestone aggregates; for each type of aggregate, including rubber, cellulosic fiber, SBS (Styrene-Butadiene-Styrene), SIS (Styrene Isoprene Styrene), Elvaloy (EL), SEBS (Styrene-Ethylene-Butylene-Styrene), polyolefin elastomer and nanoclay and control sample Different kinds of asphalt samples were produced. It was observed that the coefficient of thermal conductivity decreased with the increase of coarse aggregate ratio in aggregate mixtures. It was observed that the additives added to the mixtures decreased the thermal conductivity coefficient of the mixture, and the highest decrease occurred in the samples modified with cellulosic fiber and rubber. It was concluded that the thermal conductivity properties of the samples prepared with basalt aggregate were better than the aggregates prepared using limestone aggregate.