Lüks moda tasarım ürünlerinin ticari ürünlere dönüşmesi süreci ve popüler kültür etkisi
The transition of luxury fashion design products to commercial products and the effect of popular culture
  1. Tez No: 698354
  2. Yazar: MERVE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. ESİN SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde“lüks”, kimliğini ve yaşam tarzını meydana getiren çeşitli unsurları tüketim faaliyetleriyle elde eden çağdaş bireyin tüketim davranışlarına ilişkin, sınırları oldukça belirsiz bir terim olarak kavramsallaştırılmaktadır. Çağdaş pazarlama uygulamalarının anlamları hızlı bir biçimde değişen ve bu değişim hızı temelinde değerlenen göstergeler olarak arzulanır kıldığı giyim modası, dinamiklerini küresel ekonominin şekillendirdiği ve dünyanın giderek genişleyen bir bölümünde, toplumların hemen her kesimindeki bireyler için önem arz eden bir tüketim alanı meydana getirmiştir. Popüler kültür toplumsal gerçeklerden ve insana mutsuzluk veren şeylerden uzaklaştırarak, yalancı mutluluklar veren bir kültürdür. Popüler kültürün ideolojik olması sebebiyle son zamanlarda bu konuda araştırmalar artmıştır. Tüketme arzusu toplumlara olağan bir davranış gibi empoze edilmektedir. Popüler kültürün en önemli özelliğinin kısa süre içerisinde benimsenip kısa süre içerisinde de yok olması olduğu için sektörün değişiklikleri yakından takip etmesi ve tüketim güdüsünü sürekli canlı tutması konusunda zorlanmasına yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today,“luxury”is conceptualized as a very vague term regarding the consumption behavior of the modern individual, who acquires the various elements that make up his identity and lifestyle through consumption activities. The fashion of clothing, whose meanings of modern marketing practices change rapidly and make it desirable as indicators valued on the basis of this rate of change, has created a consumption area that is important for individuals in almost every segment of the world, whose dynamics are shaped by the global economy. Popular culture is a culture that gives false happiness by moving away from social realities and things that make people unhappy. Since popular culture is ideological, research on this issue has increased recently. The desire to consume is imposed on societies like a normal behavior. Since the most important feature of popular culture is adopted in a short time and disappears in a short time, it causes difficulties for the sector to follow the changes closely and keep the consumption motive alive.