Investigation of microcapsule based self-healing in cement base materials
Çimento esaslı malzemelerde mikrokapsül esaslı kendi kendine iyileşmenin araştırılması
- Tez No: 698813
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çimento esaslı malzemelerin matrislerinde meydana gelen çatlaklar kısa ve uzun vadede ciddi durabilite problemlerine neden olabilmektedir. Ayrıca, yer altı yapıları ve içinde zarar verici sıvılar bulunduran beton siloları gibi yapılarda bu çatlakların bakım-onarım çalışmaları zor ve maliyetlidir. Bu sebeple çimento esaslı malzemelerin kendi kendine iyileşme kabiliyetini geliştirmek adına birçok yaklaşım geliştirilmiştir. Bu çalışmada, lif takviyeli ultra yüksek performanslı beton (UHPC) ve normal harçlarda kendi kendine iyileşme kabiliyetini geliştirmek için sodyum silikat içeren mikrokapsüllerin üretimi gerçekleştirilip çimento esaslı kompozitlerde etkinliği incelenmiştir. Yapılan sistematik çalışmayla UHPC ve normal harç karışımlarında mikrokapsül içermeyen kontrol karışımları ve çimentonun ağırlıkça yüzde 5'i oranında mikrokapsül içeren karışımlar üzerinde çalışılmıştır. Mikrokapsül esaslı kendi kendine iyileşme mekanizması basınç dayanımı, çekme dayanımı, toplam ve kılcal su emme, çatlak kapanma deneyi ve çatlak analizi ile incelenmiştir. Kontrol karışımlarında otojen kendi kendine iyileşme mekanizması gözlemlenirken mikrokapsüllü karışımlarla kıyaslanarak mikrokapsül esaslı iyileşmeler tespit edilmiştir. Tüm deney sonuçlarında kayda değer iyileşme oranları elde edilmiştir. Deneylerde mikrokapsüllerin iyileşmeye olan olumlu etkisi gözlemlenirken bu etkinin normal harçlarda daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cracks occurring in the matrix of cement-based materials can cause serious durability problems in the short and long term. In addition, the maintenance and repair work of these cracks in structures such as underground structures and concrete silos containing damaging liquids are difficult and costly. For this reason, many approaches have been developed to improve the self-healing ability of cement-based materials. In this study, microcapsules containing sodium silicate were produced to improve the self-healing ability of fiber-reinforced ultra-high-performance concrete (UHPC) and normal mortars and their effectiveness in cement-based composites was investigated. In a systematic study, control mixtures without microcapsules and mixtures containing microcapsules at the rate of 5 percentage by weight of cement in UHPC and normal mortar mixtures were studied. Microcapsule-based self-healing mechanism was investigated by compressive strength, tensile strength, total and capillary water absorption, crack closure test and crack analysis. While autogenous self-healing mechanism was observed in control mixtures, microcapsule-based improvements were detected by comparing with microencapsulated mixtures. Significant recovery(self-healing) ratios were obtained in all experimental results. While the positive effect of microcapsules on healing was observed in the experiments, it was observed that this effect was higher in normal mortars.