Tarihî Türk lehçeleri, Kazak Türkçesi ve Türkiye Türkçesi'ndeki bitki adları
The plant names in historical Turkic languages, Kazakh and Turkish languages
  1. Tez No: 699532
  2. Yazar: AIGUL TURIKPENOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Tarihî Türk Lehçeleri, Kazak Türkçesi ve Türkiye Türkçesi'ndeki Bitki Adları" adlı çalışmanın kapsamında Kazak Türkçesi, Türkiye Türkçesi ve Tarihî Türk Lehçeleri sözlükleri taranmış bitki adları ile ilgili çeşitli makale tez ve kitaplardan yararlanılarak bitki adlarının karşılaştırmalı söz varlığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu konu ile ilgiliolarak 15 ciltlik Kazak Türkçesi Sözlüğü ve Türkiye Türkçesi'nin sözlükleri (sozluk. gov. tr'den) taranmıştır. Tarihî Türk Lehçeleri için ise Drevnetyurkskiy Slovar, Dîvânu Lugâti't-Türk, Eski Uygur Türkçesi Sözlüğü, Harezm-Kıpçak Türkçesi Sözlükleri, Çağatay Türkçesi Sözlükleri ve Eski Anadolu Türkçesi Sözlükleri taranmıştır. Araştırmamızın sonucunda 2025 maddeden oluşan Kazak Türkçesi ve Türkiye Türkçesi Tarihî Türk Lehçelerindeki Karşılaştırmalı Bitki Adlarının Sözlüğü hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Historical Turkic Languages is a comparative study of Plant Names in Kazakh Language and Turkish Language. In this context, Kazakh Language, Turkish Language and Historical Turkic Language's dictionaries have been scanned and the comparative vocabulary of plant names has been tried to be revealed by using various articles, theses and books on plant names. On this subject, the Kazakh Language dictionary of 15 volumes and the dictionaries of Turkish Language (sozluk. gov. tr) were scanned. For historical Turkic languages were sccanned Old Turkic Languages Dictionary (drevnetyurkskiy slovar), Dîvânu Lugâti't-Türk, Old Uyghur Turkic Dictionary, Khorezm and Kipchak Turkic Dictionaries, Chagatay Turkic Dictionaries and Old Anatolian Turkic Dictionary. As a result of our research, a Dictionary of Comparative Plant Names in Kazakh Language and Turkish Language, Historical Turkic Language, consisting of 2025 items were prepared.