Siber güvenlik,bilgisayar ağları,kimlik avı,kötü amaçlı yazılım,fidye yazılımı, sosyal mühendislik biçiminde korsanlıktan korunmaya yönelik incelemeler ve bir uygulama
Cyber security, computer networks, phishing, malware, ransomware, social engineering hacking protection reviews and an app
- Tez No: 699891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR TEPECİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Bilişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Günümüzde iletişim teknolojilerinin ve internetin yaygınlaşması ile tabletlerden, bilgisayarlardan, cep telefonlarına çeşitli cihazların, ağlar ile birbirlerine bağlanması, veri ihlaller ve siber saldırılara neden olmaktadır. Bu saldırı türlerinde bilgisayar donanımları, yazılımları, virüsler ve zararlı yazılımlar internetin olduğu her yer de karşılaşılmaktadır. Siber alan çoğaldıkça, veri ihlalleri de önem kazanmaya başlamıştır. Bu ihlallerin engellenmesine verilen önem artmış olsa da, teknoloji ile birlikte sistemlerin saldırılara ve istismara karşı kalma ihtimalleri çok daha yüksek bir orana çıkmıştır. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken, siber güvenlik önlemlerine dikkat edilmez ve hayata geçirilmez ise yeni ihlallere ve saldırılara fırsat verilmiş olur. Bu çalışmada siber suç türleri, çeşitleri, amaçları ve zararlı yazılımlar ile birlikte kullanılan araçlar ayrıntılı bir şekilde araştırılmış ve bunlara karşı alınacak önlemler tezde belirtilmiştir. Bunun yanında kamu kurumlarının olası açıkları ve alması gereken tedbirlere ve bilgi güvenliği için yapılması gerekenlere bu çalışma da yer verilmiştir. Ayrıca teknolojik olarak ne gibi tedbirlerin alınması gerektiği de açıklanmıştır. Hangi tedbir alınırsa alınsın en zayıf halka olan insanın, eğitim ile olası zararları en aza indirebileceği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the widespread use of communication technologies and the internet, the connection of various devices from tablets, computers to mobile phones with networks causes data breaches and cyber attacks. In these attack types, computer hardware, software, viruses and malicious software are encountered wherever there is internet. As the cyberspace proliferates, data breaches have started to gain importance. Although the importance given to the prevention of these violations has increased, with the technology, the probability of the systems to be exposed to attacks and abuse has increased to a much higher rate. While technology makes our lives easier, if cyber security measures are not taken into account and are not implemented, new breaches and attacks are given the opportunity. In this study, cybercrime types, types, purposes and tools used together with malicious software were investigated in detail and the precautions to be taken against them were stated in the thesis. In addition to this, the possible shortcomings of public institutions and the precautions to be taken and the things to be done for information security are also included in this study. It is also explained what kind of technological measures should be taken. It has been emphasized that no matter what precautions are taken, the weakest link, the human being, can minimize the possible harms through education.