Vasküler kaynaklı impotanslarda penil doppler ultrasonografinin tanı değeri
  1. Tez No: 69994
  2. Yazar: ÜLKÜ CENK TURBA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Çalışmada 120 impotan hasta kullanılmıştır, bunlardan 28 hasta arterial yetmezlik, 37 hasta venöz etyoloji, 55 hasta ise normal vasküler cevap olarak değerlendirilmiştir. Persisten diastolik hız lemis ve bu değerin üzeri venöz kaçak olarak değerlendirilmiştir. Kavernozografî (n=22) ile karşılaştırıldığında Bunun sensitivitesi %94 spesifitesi %69 olarak bulunmuştur. Klinik cevap(grade'leme) kullanılarak referans standart maximal sistolik hız 30 cm/s kabul edilmiş ve buna göre sensitivitesi %96, spesifitesi %82 olarak bulunmuştur. Penil arterial yetmezlik ile arteriopati arasmda korelasyonun olduğu görülmüştür. Pik sistole çıkma zamanı (akserelasyon zamanı) 0,1 sn'nin üzerinde ise arteriojenik impotans için güvenilir prediktör olduğu görülmüştür pulsatilite indexi (PI) 300 ve altında ise hem venöz kaçak hem de arteriojenik impotans olduğu bulunmuştur. Enjeksiyon sonrası maximum pik sistolik hız zamanı (Tmax) ortalama 5 ile 7 dakikada olmuştur diastolik hız 9. dk civarında minimal olarak normal kişilerde görülmüş olup normal hastalarda reverse diastolik akım izlenmiştir(normal trifazik akım). Akım asimetrisi hemen hemen her üç grup hastada izlenmiştir. Vasküler anomaliler yaklaşık %13'ünde görülmüş olup bu özellikle tek besleyici arter,dorsal ven akımı veya kollateral arterial akım şeklindedir. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY We studied 120 impotent men; 28 had arterial insufficiency, 37 demonstrated venous leakage and 55 showed normal vascular response. Persistent diastolic velocity >7 cm/s diagnosed venous leakage with a sensitivity of 94 % specifity of 69 % using cavernosography(n=22) as the standart reference. Using clinical response(grading) as the standart reference maximal systolic velocity of 30 cm/s identified normal penile arterial response with a sensitivity of 96 % and specifity of 82 %. There was a good correlation between penile arterial insufficiency and a history of arteriopathy. Time to peak systole >0,1 s was a reliable predictor of arteriogenic impotance and pulsatility index (PI)