Sermaye şirketlerinde pay devir vaadi sözleşmesi
Share transfer promise agreement in capital companies
- Tez No: 700013
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun kabulü, sermaye şirketlerinde pay/pay senetleri ve pay devrine ilişkin önemli değişiklikleri beraberinde getirmiştir. Eski kanundan farklı olarak pay devrine ilişkin bağlam hükümleri esnetilmiştir. Anonim şirketlerde, şirketin sebep göstermeksizin devre onay vermeyi reddedebileceğine ilişkin hükümler yeni kanunda kabul edilmemiştir. Yine limited şirketlerde devir işleminin sebep gösterilmeksizin reddinin, ana sözleşmede hüküm bulunması şartına bağlanması bu değişikliğin birer göstergesidir. TTK ile getirilen diğer bir yeniliğin, pay karşılığında çıkarılan pay senetlerine ilişkin olduğu görülmektedir. Getirilen düzenleme ile anonim şirket pay senetleri, borsaya kote edilip edilmemelerine göre ikili ayrıma tabi tutulmuştur. Bu ayrımın önemi ise, pay devir işlemi sonucunda hakların geçişinde görülür. Limited şirket pay senetlerinin nama yazılı olarak düzenlenebileceği getirilen yeniliklerden bir diğeridir. Kanunda pay ve pay devrine ilişkin kapsamlı düzenlemeler bulunmaktayken devir vaadi sözleşmesinden sadece TTK m. 595 hükmünde ismen bahsedilmesi büyük bir eksiklik olmuştur. Zira söz konusu sözleşmenin, ekonomik hayatta yaşanan gelişme ile birlikte yalnızca limited şirket payları bakımından değil anonim şirket payları için de akdedildiğini görmek mümkündür. Bu sebepten ötürü tezimizde pay devir vaadi sözleşmesinin hukuki niteliği ile bu sözleşmeye uygulanacak hükümler, sermaye şirketlerinde pay devir prosedürleri ile karşılaştırılarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Devir vaadi ve devir sözleşmesi ayrımı yapılması gerçekten gerekli midir? Kişiler, daha az masraf gerektiren ve tek bir işlemle gerçekleştirilen devir sözleşmesini yapmak yerine neden devir vaadi sözleşmesine ihtiyaç duyarlar? Tezimizde bu gibi sorulara cevaplar aranmıştır ve bulunan çözüm önerileri sonuç kısmında belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The adoption of the Turkish Commercial Code numbered 6102 brought important changes regarding share / share certificates and share transfer in capital companies. Unlike the old law, the context provisions regarding the share transfer have been suppled. In joint stock companies, the provisions that the company may refuse to grant circuit approval without a reason are not accepted in the new law. Again, it is an indication of this change that the denial of the transfer transaction without limited reason in the limited companies is subject to the provision in the articles of association. It is seen that another innovation brought with the TCC is related to the shares issued in return for a share. With the regulation introduced, joint stock company stocks were subjected to dual segregation according to whether they are listed on the stock exchange. The importance of this distinction is seen in the transition of rights as a result of the share transfer transaction. Limited company shares are another of the innovations that can be issued in written form. While there are comprehensive regulations regarding share and share transfer in the law, only TCC from the transfer promise agreement. It was a great shortcoming to mention the name in the 595 provision. It is possible to see that the contract in question was concluded not only in terms of limited company shares but also for joint stock company shares with the development in economic life. For this reason, in our thesis, the legal nature of the transfer promise agreement and the provisions to be applied to this agreement are tried to be determined by comparing with share transfer procedures in capital companies. Is it really necessary to distinguish between transfer promise and transfer contract? Why do people need a transfer promise contract instead of making a transfer contract that requires less expense and is done in a single transaction? In our thesis, answers to such questions have been sought and the suggestions for solutions found are indicated in the conclusion.