Tersanelerde iş sağlığı ve güvenliğini etkileyen parametrelerin analizi: Tuzla tersaneler bölgesi örneği
Analysis of parameters affecting the occupational health and safety in the shipyards : Tuzla shipyards zone case
  1. Tez No: 700101
  2. Yazar: MUHAMMED ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Gemi inşa sanayi çok fazla insan gücüne gereksinim duyan ağır bir sanayi koludur. Tersaneler dinamik yapıları, sahip oldukları kompleks ve çeşitli üretim prosesleri ile iş sağlığı ve güvenliği açısından bünyelerinde pek çok iş sağlığı ve güvenliği riski barındırmaktadırlar. Tuzla Tersaneler Bölgesi 40'tan fazla tersanesi ile Türkiye'nin ve İstanbul'un en yoğun sanayi bölgelerindendir. İş kazaları ile anılır hale gelen Tuzla Tersaneler bölgesi, gemi sanayinin can damarını oluşturmaktadır. Bölge sanayisini olumsuz yönde etkileyen iş kazalarının sebeplerinin incelenmesi, iş kazalarını etkileyen parametrelerin analiz edilmesi, kazaların kök nedenlerini bulup çözüm üretmekte yarar sağlayacaktır. İstatistiki veriler göstermektedir ki; iş kazaları, gerekli önlemler alınmadığı takdirde meydana gelmesi kaçınılmaz bir sondur. Kaza yaşamadan potansiyel problemleri tespit edip bunları ortadan kaldırabilecek proaktif yaklaşımlar kazaların meydana gelmesini engelleyecektir. Bu çalışmada tersanelerde meydana gelmiş 2020 adet iş kazası incelenmiş, iş kazalarını etkileyen parametreler analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına yoğunlaşarak yapılacak önleyici çalışmalar bilinçli hareket ederek kazaların oluşmasını veya tekrarlanmasını önleyecektir.
Özet (Çeviri)
The shipbuilding industry is a heavy industry branch that needs a lot of human power. Shipyards contain many occupational health and safety risks due to their dynamic structure, complex and various production processes. Tuzla Shipyards zone is one of the densest industrial region in Istanbul and Turkey with its more than 40 shipyards. Tuzla Shipyards zone, which has become known with occupational accidents, is the lifeblood of ship industry. Investigating the reasons behind the occupational accidents which affect the regaional industry negatively and analyzing the parameters that affect occupational accidents will be helpful to find root causes of accidents and to provide solutions. Statistical data indicate that occupational accidents are inevitable consequences if the neccessary precautions were not held. Proactive approaches which can detect and eliminate potential problems would prevent accidents. In this study, 2020 shipyard occupational accidents investigated and parameters that affect occupational accidents are analyzed. Preventive actions which focus on anlysis results would prevent accidents to happen and repeat by acting consciously