Vergi icra hukukunda haciz ve elektronik haciz uygulaması
Confiscation and electronic confiscation application in tax execution law
  1. Tez No: 700108
  2. Yazar: ATAKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİB YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kamu hizmetleri süreklilik gösteren ve topluma yarar sağlayan hizmetlerdendir. Bu hizmetlerin yapılabilmesi için kamu alacaklarına ihtiyaç duyulur. Bu durum, kamu alacaklarının mükelleflerden zamanında ve eksiksiz şekilde tahsil edilmesinin önemini artırır. Türkiye'de kamu alacaklarının vadesinde ve eksiksiz şekilde ödenmemesi durumuna yönelik olarak cebren tahsil süreci başlatılır. Bu sürecin usul ve esasları ise 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'da (AATUHK) yer alır. Kamu alacaklarının cebren tahsilinde haciz uygulaması en etkili yöntem olarak ifade edilebilir. Borçlunun mal bildiriminde belirttiği mal varlığı ya da alacaklı tahsil dairesi tarafından borçlunun resen tespit edilen mal varlığı üzerinde haciz işlemi gerçekleştirilir. Kamu alacağına yetecek miktarda mal varlığının haczi gerçekleştirildikten sonra satış yapılarak kamu alacağı tahsil edilir. Kamu alacağının daha hızlı ve etkin şekilde tahsilinin sağlanması için Türkiye'de 2008 yılından itibaren elektronik haciz yöntemi kullanılmaktadır. Bu çalışmada elektronik haciz işleminin uygulanması ile bu süreçte taraflar arasında yaşanan bazı sorunlara yer verilmiştir. Çözüm önerileri sunularak elektronik haciz uygulamasının etkinliğinin artırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Public services are sustainable and beneficial to society. Public claims are needed to maintain these services. Due to the fact that collecting public claims from the taxpayers in a timely and complete manner is highly important. In case of any non-payment is occurred by taxpayers, the compulsory collection process is initiated. In the Turkish tax system, the public claims are persuasive in the context of law related to the method of public claims (article number 6183). Confiscation is one of the most effective methods of collecting dues. Confiscation can be made on the assets specified by the taxpayers in the property declaration or on the assets of the debtor determined by the tax administration. Accordingly, properties will be liquidated in the auction and the dept will be settled. Electronic application of confiscation is used since 2008 in Turkey and made to ensure a more rapid and effective collection of public claims. This system, which can still be effectively implemented in terms of deposit accounts and instruments in banks, the collection of public claims and, the activity of these collections are emphasized. In this study, some problems between the parties in this process with the implementation of the electronic confiscation process are included. It is aimed to increase the effectiveness of electronic confiscation applications by offering solutions and suggestions.