Gastrointestinal stromal tümörlerin patolojik ve klinik özellikleri ve bunların birbirleriyle ilişkisi
Gastrointestinal stromal tümörlerin patolojik ve klinik özellikleri ve bunların birbirleriyle ilişkisi
  1. Tez No: 700458
  2. Yazar: SONGÜL USALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA OKTAY TARHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Sağlık Eğitimi, Oncology, Health Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
AMAÇ: Gastrointestinal stromal tümörler (GİST), normalde barsak duvarında bulunan intestinal hız üretici hücrelerin (interstisyal Kajal hücreleri-ICC) veya bu hücrelerin prekürsörlerinin neoplastik transformasyonundan orijin alan, gastrointestinal kanalın en çok görülen mezenkimal tümörüdür. Bu çalışmadaki amacımız, GİST'leri, morfolojik, immunhistokimyasal ve klinik yönden inceleyip, özelliklerini birbirleri ile ve Fletcher ve ark. (5) GİST risk kategorizasyon tablosuna göre karşılaştırıp, GİST tanı ve prognozundaki önemli parametreleri tespit etmektir . GEREÇ VE YÖNTEM: 2002-2009 yılları arasında Sağlık Bakanlığı İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Bölümü'nde tanı almış ve Tıbbi Onkoloji Kliniği tarafından takip edilen 30 GİST ve gastrointestinal kanal (GİK) dışı yerleşimli GİST vakası, retrospektif olarak incelendi. Olgular, lokalizasyonlarına, cinsiyetlerine ve yaşlarına göre gruplandı. Parafin bloklarından 4 mikronda tekrar kesilen ve Hematoksilen-Eosin ile boyanarak ışık mikroskobunda incelenen vakalar, mitoz, nekroz, tümör sayısı, tümör çapı, hücre tipi, atipi, ülserasyon, büyüme paterni yönünden incelendi. Vakalar, immunhistokimyasal olarak CD117, CD34, desmin, S100, düz kas aktini (DKA), Ki-67 yönünden incelendi.Ayrıca olguların, tanı anında metastazlarının olup olmadığı, imatinib tedavisi altında genel ve ortalama sağkalım süreleri araştırıldı. BULGULAR: olgularımızda erkek cinsiyeti hakim görülürken ,yaş olarak daha çok 5.-6. dekadlarda görüldü. 9'u midede, 4'ü ince barsakta , 9'u kalın barsakta(4 olgu rektum,5 olgu kolonda)ve 7'si abdomen yerleşimliydi. Olgularda, CD117 pozitifliği %96.7, CD34 %70, DKA %36.6, S100 %20 ve desmin % 0 pozitif bulundu. Sadece yüksek riskli GİST grubundaki olgularda Ki-67 oranı %1-9 arasında bulundu. SONUÇLAR: GİST'ler en sık midede lokalizeydi ve yüksek riskli GİST olguları, mide dışı lokalizasyonlarda daha yüksek oranda bulundu. Çalışmamızda Glivec 400 mg alırken ortalama PFS(progresyonsuz sağkalım ) süresi 21,57 ± 15,38,ortalama genel sağkalım süresi 39,03 ± 21,48 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
AIMS: Gastrointestinal stromal tumors (GIST), which are originated from intestinal pacemaker cells (interstitial cells of Cajal , ICC) , which are normally found in bowell wall or originated from the neoplastic transformation of these cells' precursors, are the most common mesenchymal tumors of the gastrointestinal tract. In this study our purpose is to evaluate GISTs morphologically and immunohistochemically,clinical and compare their features with each other and according to the GIST risk table of Fletcher et. al. (20) and find the parameters that are important in GIST diagnosis and prognosis. MATERIAL AND METHODS: 30 GIST and extragastrointestinal GIST cases , which were diagnosed in Ministry of Health İzmir Education and Training Hospital Pathology Department and followed by Medical Oncology Department between 2003-2009 were retrospectively studied. Cases were grouped acording to location of the tumor, gender and age of the patient. Paraphine blocks of the cases were sectioned again as 4mm thicknes, stained with hematoxylen-Eosin and evaluated with light microscopy according to their mitosis, necrosis, tumor number, tumor diameter, cell type, atypical, ulceration, growth pattern of tumor. Immunohistochemicaly CD117, CD34, smooth muscle actin (SMA), S100, desmin and Ki-67 were studied.İn addition, cases were investigated about median progression-free survival and median overall survival during the imatinib therapy and whether they have metastasis at the time of diagnosis . RESULTS: GIST cases were dominant male seen in sexes and the median age was between 5.-6. decades. They were located in stomach (9 cases), small bowell (4 cases) , large bowell (4 cases in rectum,5 cases in kolon) and extra-gastrointestinal tract location (7 cases). 96.7% of cases were positive for CD117, 70% were positive for CD34, 36.6 % were positive for SMA, 20% were positive for S100 and 0 % were positive for desmin. Ki-67 ratio was found 1-9 % only in high risk group GIST . CONCLUSION: GISTs were mostly located in stomach and high risk GISTs were found in extra-gastric location in high proportion. İn our study, during the imatinib therapy median progression-free survival found 21,57 ± 15,38, median overall survival 39,03 ± 21,48.