Demir eksikliği anemisi olan ve parenteral demir tedavisi planlanan hastaların optik koherens tomografi bulgularının tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirilmesi
Evaluation of optical coherence tomography parameters before and after parenteral iron treatment of patients with iron deficiency anemia
  1. Tez No: 700520
  2. Yazar: FATİH ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN AKKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç Çalışmadaki amacımız genç kadınlarda çok sık rastlanan ve genellikle kronik özellik gösteren demir eksikliği anemisi(DEA) ile oftalmoloji pratiğinin vazgeçilmezi haline gelen optik koherens tomografi(OKT) bulguları arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Ayrıca bu çalışma ile aneminin tedavisi sonrası OKT bulgularında değişiklik olup olmadığını ortaya koymayı da amaçlamaktayız. Gereç ve Yöntem Prospektif klinik araştırma olarak tasarlanan çalışmamızda İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'ne Şubat 2021-Mayıs 2021 arasında başvuran ve DEA tanısı alan 35 hasta dahil edildi. Hastaların DEA tedavi planı, 4-6 hafta ve 12-16 hafta sonrası DEA kontrolleri İç Hastalıkları Kliniği tarafından yapıldı. Hastaların ilk başvuru anında, 4-6 hafta ve 12-16 hafta kontrollerinde tam oftalmolojik muayene bulguları, OKT görüntüleri ve fundus renkli resimleri Göz Hastalıkları Kliniği'nde kaydedildi. Hastaların ilk başvuru anındaki OKT ve laboratuvar bulguları ile 4-6 ve 12-16 hafta sonraki OKT ve laboratuvar bulguları arasındaki ilişki tüm hastalarda değerlendirildi. Bulgular Çalışmaya 35 hastanın 70 gözü dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 36,80±7,25 idi. 35 hastanın tamamı(%100) kadındı. Hastaların ortalama başlangıç hemoglobin değerleri hem 4-6 hafta sonra hem de 12-16 hafta sonra istatiksel anlamlı olarak artış göstermiştir(p0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose The purpose of this study is to evaluate the relationship between iron deficiency anemia (IDA), which is very common in young women and usually has a chronic feature, and optical coherence tomography (OCT) findings, which has become an indispensable part of ophthalmology practice. In addition, we aim to reveal whether there is a change in OCT findings after the treatment of anemia with this study. Method In this prospective clinical study, 35 patients who applied to Istanbul Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital Internal Diseases Clinic between February 2021 and May 2021 and were diagnosed with IDA were included. IDA treatment plan of the patients and follow-up examinations after 4-6 weeks and 12-16 weeks were done by the Internal Medicine Clinic. Complete ophthalmic examination findings, OCT images and color fundus images were recorded in the Ophthalmology Clinic at the time of first visit and follow-ups, after 4-6 weeks and 12-16 weeks. The relationship between OCT and laboratory findings which were recorded at the first-time admission and the following two visits was evaluated in all individuals. Findings This study included 70 eyes of 35 patients. The mean age of patients was 36,80±7,25. All 35 patients (100%) were female. The mean baseline hemoglobin values of the patients increased statistically significant both after 4-6 weeks and after 12-16 weeks (p0.05).