Language teaching a means of cultural diplomacy: A framework for Arabic language teaching as a means of Palestinian cultural diplomacy in 21st-century Turkey
Dil öğretimi bir kültürel diplomasi aracı: 21. yüzyıl Türkiye'de Filistin kültürel diplomasisi aracı olarak Arap dili öğretimi için bir çerçeve
  1. Tez No: 700881
  2. Yazar: JEHAD M.I. ABU JAZAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAZAL PAPUÇÇULAR KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kültürel diplomasi, uluslararası ilişkileri geliştirmek adına, resmi ve gayri resmi araçlar ve aktörler aracılığıyla olabildiğince kültürü tanıtarak onun reklamını yapmakla ilgilidir. Mesela, kültürün hazinesi ve aktarım aracı olan dil ve dil öğretimi, ülkelerin iyi bir imaj sağlamak, ikili ve çok taraflı temellere dayanan daha iyi iş birliği için daha iyi bir anlayış ve iletişim kurmak amacıyla kullandıkları önemli kültürel diplomasi araçları olarak kabul edilir. Bu bağlamda, bu çalışma, kültürel diplomasinin bir aracı olarak dil öğretiminin rolüne ve Türkiye'de Arapça öğretiminin ve öğreniminin şu anki gelişimine atıfta bulunarak Arap dili öğretiminin, Türkiye'de Filistin davasını geliştiren Filistin kültürel diplomasisinin bir aracı olarak kullanılmasına yönelik bir çerçeve sunmaktadır. Araştırma, sonraki argümanların daha öncekilerin sonuçlarına dayandığı, Lego yapısına benzer bir“yapıcı yapı”izlemektedir. Bu doğrultuda, kültürel diplomasi aracı olarak dil öğretiminin kavramsal ve pratik arka planını sunan birincil ve ikincil kaynaklara yönelik bir çalışma yapılmıştır. Buna ek olarak, bir grup Filistinli öğretmen ve Türk öğrenci ile görüşmeler yapılarak Türkiye'de Arap dili öğretiminin Filistin davasına ilişkin mevcut çabaları hakkında veriler toplanmıştır. Bulgular, 21. yüzyıl Türkiye'sinde Filistinleştirilmiş Arapça öğretimi stratejisine bir çerçeve çizmek için Filistin kültürel özelliklerine ve Türklerin Filistin davasına, Araplara ve Arap diline karşı olan duruşuna uygulanmıştır. Çalışma, Arap dilinin zenginliğinin ve Türkiye'nin misafirperver ortamının, Filistinlileştirilmiş Arapça öğretiminin Türk kamuoyunun azminin ve devletin Filistin davasına desteğinin devam etmesine katkıda bulunma ve Filistin stratejik derinliğini güçlendirmedeki başarısının garantörleri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Cultural diplomacy is profoundly about promoting culture by formal and informal means and actors, for the sake of advancing international relations. As such, language –the treasure-house of culture and its vehicle of transference– and language teaching are deemed crucial means of cultural diplomacy that countries use to provide a good image and build better understanding and communication for better cooperation on bilateral and multilateral bases. In this regard, this study, with reference to the role of language teaching as a means of cultural diplomacy and the current flourishing of Arabic language teaching and learning in Turkey, presents a framework for utilizing Arabic language teaching as a means of Palestinian cultural diplomacy that advances the Palestinian cause in Turkey. The research follows a 'constructive structure' –similar to Lego structure– in which recent arguments are based on the outcomes of earlier ones. Accordingly, a study of primary and secondary sources which presents a conceptual and practical background of language teaching as a means of cultural diplomacy was conducted. Besides, Data about the current endeavors of Arabic language teaching in Turkey regarding the Palestinian cause were collected by interviewing a group of Palestinian teachers and Turkish learners. The findings were applied to the Palestinian cultural traits and the Turkish stance towards the Palestinian cause, Arabs and Arabic language to draw a framework for a strategy of Palestinized Arabic language teaching in 21st-century Turkey. The study has revealed that the richness of the Arabic language and the welcoming Turkish environment are guarantors for the success of the Palestinized Arabic language teaching in contributing to the perseverance of the Turkish public and governmental support to the Palestinian cause, and the strengthening of the Palestinian strategic depth.