İntermitan ekzotropyalı hastalarda uygulanan cerrahinin etkinliği
Effectiveness of surgery applied in patients with intermittent exotropia
  1. Tez No: 700959
  2. Yazar: NURSEMA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZKAĞNICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çalışmada intermitan ekzotropya tanısı alarak opere olan hastalardan bilateral lateral rektus (LR) geriletme cerrahisi ile tek göz LR geriletme medial rektus (MR) kısaltma cerrahisi uygulananların postoperatif sonuçları karşılaştıldı. Gereç ve Yöntem: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde 2013-2019 tarihleri arasında intermitan ekzotropya tanısı alarak opere olan hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilen 100 hastadan 60'ına tek göz LR geriletme MR kısaltma, 40'ına bilateral LR geriletme cerrahisi uygulandı. Diagnostik kapama testi sonrası 92 hasta temel tip, 8 hasta psödodiverjans tip intermitan XT olarak gruplandırıldı. Hastaların preoperatif ve postoperatif takiplerinde görme keskinlikleri, refraksiyon ölçümleri ve ortoptik muayeneleri yapıldı. Postoperatif takiplerde kayma açısı -/+10 PD değerleri arası ise cerrahi başarılı, >10 PD ise overkorreksiyon,
Özet (Çeviri)
Purpose: In the study, the postoperative results of the patients who were operated on with the diagnosis of intermittent exotropia, who underwent bilateral lateral rectus recession (BLR) surgery and one eye lateral rectus recession medial rectus resection (R&R) surgery were compared. Materials and Methods: The data of patients who were operated with the diagnosis of intermittent exotropia in Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Ophthalmology Department between 2013-2019 were analyzed, retrospectively. Of the 100 patients included in the study, 60 patients underwent R&R, and 40 patients underwent BLR surgery. After the diagnostic cover test, 92 patients were grouped as basic type and 8 patients as pseudodivergence type intermittent XT. Visual acuity, refraction measurements and orthoptic examinations were performed in the preoperative and postoperative follow-ups of the patients. If the deviation angle was between -/+ 10 PD values, the surgery was considered successful, if> 10 PD was evaluated as overcorrection and if