Plantar fasiit tanılı hastalarda dengenin klinik olarak ve statik postürografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of balance clinically and by static posturography in patients with plantar fasciitis
  1. Tez No: 701053
  2. Yazar: IŞIL MERVE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE MERİH SARIDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Topuk ağrısı şikayeti olan, fizik muayene ve ultrasonografik değerlendirme sonucu plantar fasiit (PF) tanısı konulan olgularda, dengenin ve düşme riskinin değerlendirilmesiydi. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya 65 yaş altı, klinik ve ultrasonografik değerlendirme sonrası PF tanısı alan 41 olgu alındı. Olguların demografik verileri kaydedildi, klinik öyküleri alındı, detaylı fizik muayeneleri yapıldı. Ultrasonografik değerlendirmede plantar fasya kalınlığı, 4 mm ve üzeri olan olgulara PF tanısı konuldu. PF tanısı konan tüm olgulara denge değerlendirmesi amacıyla Tinetti Denge ve Yürüme Değerlendirmesi (TDYD) yapıldı. Bilgisayarlı statik postürografi cihazı (BSP) kullanılarak düşme indeksi hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya alınan 41 olgunun BSP ile yapılan değerlendirmesinde, düşme indeksleri, ortalama 44,98±24,64 olarak saptanmıştır ve orta dereceli düşme riski ile ilişkili bulunmuştur. TDYD'de olguların ortalama puanı 31,66±3,39 olarak saptanmış olup düşük düşme riski göstermektedir. VKİ 30 un altında olanlar ile 30 ve üzerinde olanlar arasında TDYD puanı ve BSP düşme indeksi bakımından anlamlı fark bulunmuştur (p=0,009).
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the balance and fall risk in patients who presented with the complaint of heel pain and and clinically and ultrasonographically diagnosed as plantar fasciitis. [dp1] Material and Methods: Forty-one patients under 65 years of age evaluated clinically and ultrasonographically and diagnosed as plantar fasciitis, were included in the study. Demographic data of all cases were recorded, detailed clinical histories were obtained, and physical examinations were performed. The cases suspected as plantar fasciitis as a result of clinical history and physical examination were evaluated ultrasonographically. Patients with plantar fascia thickness of 4 mm or more were diagnosed as plantar fasciitis. Tinetti Balance and Gait Assessment (TBGA) was performed in all cases diagnosed with plantar fasciitis. Fall index was calculated using a computerized static posturography device (CSP). Results: In the evaluation of the fall index performed by CSP of 41 cases included in the study, the CSP fall index of the cases was found to be 44.98 ± 24.64 on average and was associated with moderate fall risk. In TBGA, the mean total score of the cases was determined as 31.66 ± 3.39 and it shows low fall risk. A significant difference was found between those with a BMI below 30 and above 30 in terms of TBGA score and CSP fall index (p = 0.009).