Lomber spinal stenoz ve lomber spondilozun denge, yürüme ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of lumbar spinal stenosis and lumbar spondylosis on balance, gait and quality of life
- Tez No: 701179
- Danışmanlar: PROF. DR. SELDA SARIKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: LSS ileri yaş popülasyonda kronik bel ağrısı şikayetinin en sık nedenlerinden biridir. LSS kişilerin yürüme, denge ve fonksyionel durumlarını olumsuz yönde etkileyebilen bir hastalıktır. Bizim de bu yaptığımız çalışma ile amacımız; LSS hastalarında THERA-Trainer denge cihazını da kullanarak denge, yürüme ve fonksiyonel durumu değerlendirmek ve stenozu olmayan kronik bel ağrısına sahip Lomber spondiloz grubu ile karşılaştırmak. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza klinik ve radyolojik olarak LSS tanısı almış 35 hasta ve radyolojik olarak LSS dışlanmış ve Lomber spondiloz tanısı almış 35 hasta dahil edildi. LSS hastaları Grup 1; Lomber spondiloz hastaları ise Grup 2 olarak belirlendi. Ve gruplar Romberg testi, Tandem yürüme, Berg Denge Ölçeği, Oswestry Özürlülük İndexi, Thera-trainer denge cihazı ve yürüme mesafesi skorları bakımından karşılaştırıldı. Ek olarak Thera-trainer denge cihazı skorlarının diğer parametrelerle grup içi korelasyon analizleri yapıldı. Bulgular: Çalışmamızda gruplar arasında demografik özellikler bakımından anlamlı fark yoktu (p>0.05). Gruplar arasında Romberg testi bakımından fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: LSS is one of the most common causes of chronic low back pain in the elderly population. LSS is a disease that can negatively affect people's gait, balance and functional status. Our aim with this study is; To evaluate balance, gait and functional status in LSS patients using the THERA-Trainer balance device and to compare them with the lumbar spondylosis patients without stenosis. Materials and Methods: Thirty-five patients diagnosed with LSS clinically and radiologically, and 35 patients diagnosed with lumbar spondylosis radiologically excluded from LSS were included in our study. LSS patients Group 1; Lumbar spondylosis patients were determined as Group 2. And the groups were compared in terms of Romberg test, Tandem walking, Berg Balance Scale, Oswestry Disability Index, Thera-trainer balance device and walking distance scores. In addition, intra-group correlation analyzes of Thera-trainer balance device scores with other parameters were performed. Results: In our study, there was no significant difference between the groups in terms of demographic characteristics (p>0.05). There was no difference between the groups in terms of Romberg test (p>0.05).