Comparison of deep reinforcement learning algorithms in computer network traffic congestion control
  1. Tez No: 701232
  2. Yazar: ABUBAKAR MAYANJA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN OKTAY ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Teknolojik cihazların uretimindeki gelismeler ve günümüzde Internet kullanımındaki ciddi artıs¸lar nedeniyle, elde ettigimiz bilgilerin neredeyse tamamının haberlerden ˘ c¸evrimic¸i olarak toplanması gerektiginden, ˘˙Internet ve diger k ˘ uc¸¨ uk a ¨ g ba ˘ glantıları ˘yas¸amda temel bir ihtiyac¸ haline geldi. Ancak, ˙Internet kullanıcılarının sayısı arttıkc¸a,aglardaki veri trafi ˘ gi tıkanıklı ˘ gının bir sonucu olarak ˘˙Internet agları yavas¸lamaktadır. ˘Bu sorunu duzeltmek, gecikmeleri ve veri kaybını ortadan kaldırmak ic¸in a ¨ g ic¸indeki ˘veri paketlerinin gonderme ve alma oranlarını ayarlamak ic¸in TCP-Reno ve TCP-Vegas ¨gibi onceden belirlenmis¸ birkac¸ algoritma kullanılagelmis¸tir. Ancak bu algoritmalar, ¨dinamik olarak degis¸en ve d ˘ us¸¨ uk verimlili ¨ ge yol ac¸an tıkanıklık sorunu ic¸in esnek ˘ bir c¸oz¨ um olmaktan c¸ok uzaktır. Bu tezde, bilgisayar a ¨ glarındaki tıkanıklı ˘ gı azaltmak ic¸in uyarlanan derin pekis¸tirmeli o¨grenme (DRL) algoritmalarını verimlilikleri ˘ac¸ısından kars¸ılas¸tırdık. Bu tur senaryolarda uygulanabilecek birc¸ok DRL algoritması ¨ve simulat ¨ or¨ u vardır, ancak bu c¸alıs¸ma derin deterministik politika gradyanı (DDPG), ikiz gecikmeli derin deterministik (TD3) ve proksimal politika optimizasyonu (PPO) uzerine odaklanmakta ve daha sonra DRL olmayan metodlar ile kars¸ılas¸tırılmaktadır. ¨Sonuc¸lar, DDPG'nin diger ikisinden ˘ onemli bir farkla daha iyi performans g ¨ osterdi ¨ gini, ˘ardından TD3'un ve son olarak PPO'nun geldi ¨ gini g ˘ osterdi. DRL olmayan algoritmalardan biri DRL'lerin ikisinden daha yuksek puan almasına ra ¨ gmen, DDPG t ˘ um bu denenen metodlar ic¸inde en ust ¨ un performansı sergilemis¸tir.
Özet (Çeviri)
Due to high advances in production of technological devices and a sharp increase in the Internet usage in contemporary decades, the Internet and other small network connections have become a basic need in life as nearly almost all the daily consumed information has to be gathered online from news, movies, books etc. However, as the number of the Internet users escalate, the momentum of the Internet decelerates as a result of data traffic congestion within the networks. To regulate this issue, a couple of predestined algorithms such as TCP-Reno and TCP-Vegas are employed to counterbalance the sending and receiving rates of data packets within the network to eliminate delays and data loss but come with limitations such rigidity in dynamically changing congestion environment which has led to low efficiency. This thesis introduces the comparison in efficiency of deep reinforcement learning (DRL) algorithms developed to diminish congestion in computer networks. There are many DRL algorithms and simulators that can be deployed in such scenarios but this work focuses on deep deterministic policy gradient (DDPG), twin delayed deep deterministic (TD3), and proximal policy optimization (PPO) and later weighed with the existing non-DRL ones. The results showed that DDPG outperformed the other two by a considerable margin, succeeded by TD3 and finally by PPO. Even though one of the non-DRL algorithms scored higher than two of the DRL algorithms, DDPG still showed remarkable results.