COVID-19 döneminde tek seans çözüm odaklı koçluk görüşmesinin üniversite son sınıf öğrencilerinin pozitif duygu durumları, motivasyon ve problem çözme algıları üzerindeki etkileri
The effectiveness of single session solution-focused coaching on positive affect, motivation and problem solving perceptions of senior students in university during COVID-19 pandemic
- Tez No: 701502
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM NARTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, üniversite son sınıf öğrencilerinin COVID-19 döneminde tek seans çözüm-odaklı koçluk görüşmesinin pozitif duygu durumları, motivasyon ve problem çözme algıları üzerindeki etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu doğrultuda, %64,2'si kadın, %35,8'i erkek öğrenciler çalışma grubunu oluşturmuştur. Veri toplamak amacıyla, bu çalışma için hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, geçerliği ve güvenirliği kanıtlanmış Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği (PANAS), Başarı Odaklı Motivasyon Ölçeği (BOMÖ) ve Problem Çözme Envanteri (PÇE) kullanılmıştır. Tek seans çözüm odaklı koçluk görüşmesi öğrencilerin pozitif duygulanımlarını arttırmaktadır. Öğrenciler tek seans çözüm odaklı koçluk görüşmesi ile hedef büyütmektedir. Tek seans çözüm odaklı koçluk görüşmesi öğrencilerin problem çözme becerisi genel düzeyini etkilememektedir. Elde edilen bulgular kapsamında problem çözme yetileri zayıf, pozitif duygulanım düzeyleri düşük ve hedef büyütmeye istekli öğrencilerde koçluk çalışmaların arttırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effectiveness of single session solution-focused coaching on positive affect, motivation and problem solving perceptions of senior students in university during COVID-19 pandemic. The population of the study is all senior and comprised 64.2% female and 35.8% male students. Demographic Information Form, Volunteer Acceptance Form, Positive and Negative Affect Scale (PANAS), Achievement-Oriented Motivation Scale (AOMS) and Problem Solving Inventory (PSI), which have been proven to be valid and reliable were used for data collection. Single session solution-focused coaching session has a positive impact on the positive affect of senior students. Senior students move to bigger goals with single-session solution-focused coaching. A single session solution-focused coaching does not have an impact on the general level of senior students' problem-solving skills. According to these findings, it is recommended to deliver solution-focused coaching for senior students who have poor problem-solving skills with low levels of positive affect, and are willing to achieve big goals.