Evli bireylerin algıladıkları stres düzeyi ve çift olarak başa çıkma tutumlarının depresyon düzeylerine etkisi
The effects of married individuals' perceived stress level and attitudes to coping as a couple on depression levels
  1. Tez No: 701945
  2. Yazar: SADİYE SEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSHAK ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada evli bireylerin algıladıkları stres düzeyi ve stresle çift olarak baş etme davranışlarının depresyon düzeylerine olan etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda sosyo-demografik (yaş, eğitim düzeyi, eş eğitim düzeyi, ekonomik düzey, evlilik süresi, çocuk sayısı) değişkenlere göre farklılaşma olup olmadığı incelenmiştir. Çalışmanın örneklem grubunu 76'sı erkek 126'sı kadın olmak üzere toplam 202 evli birey oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Forumu, Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), Stresle Çift Olarak Baş Etme Envanteri (SÇOBE), Beck Depresyon Envanteri (BDE) kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi için ise SPSS programı kullanılmıştır. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile sınanmış, normal dağılım gösteren değişkenlerin karşılaştırmalarını değerlendirmek için ise Bağımsız Örneklem T Testi uygulanmıştır. Veriler arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki etkinin incelenmesi için ise Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Ayrıca algılanan stres, stresle çift olarak baş etme ve depresyon değişkenlerinin, katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla tek yönlü varyans analizi (ANOVA) yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kadın katılımcıların depresyon ve algılanan stres puanlarının, erkek katılımcılardan fazla olduğu görülmüştür. Stresle çift olarak baş etmede ise cinsiyetler arası anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ayrıca algılanan stresin depresyonu olumlu ve anlamlı olarak yordadığı görülmüştür. Stresle çift olarak baş etme ve depresyon ilişkisinde ise bireylerin stresle baş etme puanları artıkça depresyon düzeyleri azalmıştır. Sonuç olarak algılanan stres ve stresle çift olarak baş etme tutumlarının, depresyonla ilişkili olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of married individuals' perceived stress level and their behaviors of coping with stress as a couple on depression levels. In addition, it was examined whether there is a differentiation according to socio-demographic (age, education level, partner's education level, economic level, marriage duration, number of children) variables. The sample group of the study consists of 202 married individuals, 76 of them are men and 126 are women. As a data collection tool, it was used Personal Information Forum, Perceived Stress Inventory (PSS), Dyadic Coping Inventory (DCI), Beck Depression Inventory (BDI). SPSS program was used for statistical analysis of the data. The normality of variables tested with the Kolmogorov-Smirnov test. After, independent Sample T Test was used to evaluate the comparisons of normally distributed variables. Pearson Correlation Analysis was used to examine the relationship between quantitative data. To examine the effect between variables it was used Multiple Regression Analysis. In addition, the one-way analysis of variance (ANOVA) method was used to determine whether the variables of perceived stress, dyadic coping with stress, and depression differed according to the demographic characteristics of the participants. As a result of the research, it was seen that the depression and perceived stress scores of the female participants were higher than the male participants. In coping with stress as a couple, any significant difference has not been detected. In addition, it was observed that perceived stress predicted depression positively and significantly. In this study it was found that if the coping with stress as a couple increase, their depression levels decreased. As a result, it was seen that perceived stress and coping attitudes in couples were significant predictors of depression.