Karayolları zorunlu mali sorumluluk (Zorunlu trafik) sigortasında sigortacının zarar görene karşı ileri sürebileceği savunmalar
Defenses by the insurer against the aggrieved party in highway compulsory automobile liability (Compulsory traffic) insurance
  1. Tez No: 702042
  2. Yazar: EMRE CAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVRİM AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Sorumluluk sigortalarında zarar görenin sigortacıya karşı doğrudan dava hakkı bulunmaktadır. Genel olarak sorumluluk sigortalarının aksine karayolları zorunlu mali sorumluluk (zorunlu trafik) sigortasında dava açmadan önce sigortacıya yazılı olarak başvurulması söz konusudur. Bu sigorta türü zorunlu sigorta olduğundan dolayı zarar görenin sigortacıya karşı açtığı davasında sigortacının ileri sürebileceği savunmalar sınırlıdır. Bu sınırın genel çerçevesi ise TTK'nın 1484. maddesinde ve KTK'nın 95. maddesinde belirlenmiştir. Bunun dışında genel sorumluluk sigortalarında ileri sürülebilen bazı savunmalar bu sigorta türünde de sigortacı tarafından zarar görene karşı ileri sürülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In liability insurances the aggrieved party has the right of direct action against the insurer. In general contrary to the liability insurances the insurer is consulted in written form before bringing the action in highway compulsory automobile liability (compulsory traffic) insurance. The defenses that may be raised by the insurer are limited in an action brought by the aggrieved party against the insurer since this type of insurance is a compulsory insurance. The general framework of this limit is stated in Article 1484 of the Turkish Commercial Code and Article 95 of Highway Traffic Law. In addition some defenses that may be raised in general liability insurances can also be raised in this type of insurance by the insurer against the aggrieved party.