Hastanede miadında canlı doğum yapan kadınların bebek doğum ağırlığı ile plasenta ağırlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 70206
  2. Yazar: CAHİDE BEYCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR SARIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
99 ÖZET Bu araştırma, hastanede miadında canlı doğum yapan kadınların sosyo- demografik özelliklerini belirlemek, bebeklerinin doğum ağırlığı ve plasenta ağırlığını saptamak ve bunlara etkisi olduğu düşünülen bazı sosyo-kültürel, biolojik faktörlerin ilişkisini incelemek ayrıca plasenta ağırlığı ile bebek doğum ağırlığı arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla, tanımlayıcı, kesitsel ve alan çalışması olarak yapılmıştır. Araştırma, 1 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında S. B. İzmir Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi'nde olasılıksız ömeklem yöntemi ile seçilmiş 400 kadın üzerinde yapılmıştır. Kronik hastalığı, riskli gebeliği olan kadınlar ile sezeryan olan kadınlar araştırma kapsamına alınmamıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak; anket formu ile görüşme, bebeğe ve plasentaya yönelik ölçme yöntemi uygulanmıştır. Düzenlenen anket formunda araştırma kapsamına alınan kadınlarla ilgili tanıtıcı bilgiler, doğurganlık durumları, son gebeliği ile ilgili bilgiler, kadınların plasenta ağırlığı ve bebeklerinin ağırlığı, boyu, baş ve göğüs çevresi (antropometrik) ölçümleri yer almıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde; sayı ve yüzdelik hesapları, t testi, varyans analizi ve korelasyon testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; kadınların yaş ortalaması 23.93, ilk evlilik yaş ortalaması 19.12, ilk gebelik yaşı ortalaması 19.64, gebelik sayısı ortalama 2.33, gebelik aralığı multiparlarda ay olarak ortalaması 30.44'tür. Bebeklerin; doğum ağırlığı ortalaması 3286.05 gr, boy uzunluğu ortalaması 50.08 cm, baş çevresi ortalaması 33.70 cm, göğüs çevresi ortalaması 33.37 cm ve kadınların plasenta ağırlığı ortalaması 644.93 gr olduğu saptanmıştır. Araştırmada kadınların %66.4'ünün en uygun doğurganlık yaşı olan 20-29 yaş grubunda olduğu, kadınların %61.2'sinin ilkokul mezunu, kadınlarda okur yazarlık oranı %83.8 olduğu, kadınların eşlerinin %65.2'sinin ilk okul mezunu, eşlerin okur-yazarlık oranı %98.7 olduğu, kadınların %54.7'sinin gelirlerinin giderlerinden az olduğu, kadınların ancak %7.0'sinin çalıştığı ve çalışanların da %50.0'ının tarım işçisi olarak çalıştığı, kadınların %34.5'inin sosyal güvencesi olduğu, sosyal güvencesi olanların da %33.3'ünün yeşilkart sahibi olduğu saptanmıştır.100 Araştırmada; kadınların %47.7'sinin lik evlilik yaşı 19-24 yaş, %39.2'sinin ise ilk gebelik yaşı 18 yaş ve daha küçük olduğu, kadınların %43.5'inin ilk gebeliği olduğu, multipar kadınların %33.2'sinin gebelik aralığının 12 ay ve daha kısa olduğu, kadınların %61.1'inin düşük yapmadığı saptanmıştır. Kadınların son gebeliğinde; kadınların %69.5'inin gebeliği istediği, %96.2'sinin antenatal bakım aldığı, antenatal bakım alanların da; %49.2'sinin antenatal bakım sayısının beş ve daha az ve %40.0'ının antenatal bakım Sağlık Ocağı ve Ana Çocuk Sağlığında çalışan ebe ve hemşireden aldığı, kadınların ancak %27.4'ünün gebeliğinde beslenmesine dikkat ettiği, %76.0'ının gebeliğinde sigara kullanmadığı, kadınların %72.5'inin gebeliğinde demir preparatı kullandığı, demir preparatı kullananların; %43.8'inin demir preparatını bir ay ve daha kısa süre kullandıkları, %76.9'unun demir preparatını düzenli kullandıkları ve ancak %18.6'sının kullanım şeklinin doğru olduğu, kadınların %53.2'sinin gebeliğinde vitamin kullandığı, vitamin kullananların; %45.5'inin vitamini bir ay ve daha kısa süre kullandıkları, %76.5'inin de vitamini düzenli kullandıkları, kadınların %30.5'inin gebeliğinde normalden fazla kilo aldıkları, kadınların %88.5'inin gebeliği süresince yaşamlarının etkileyebilecek bir olay yaşamadıkları saptanmıştır. Araştırmada, miadında canlı doğan bebeklerin; %51'inin erkek, %45.2'sinin 3000-3498gr. ağırlığında, %55.2'sinin 50-52.2'sinin 50-52.5 cm uzunluğunda olduğu saptanmış, %79.2'sinin baş çevresinin 34.5cm ve daha az, %47.0'ının göğüs çevresinin ise 33-34.5 cm olduğu, kadınların%64.7'sinin plasenta ağırlığının 450-700 gr olduğu görülmüştür. Araştırmada; kadınların yaşı, gebelik sayısı ve doğum sayısı arttıkça bebek doğum ağırlığı ve plasenta ağırlığının da arttığı, bebeklerin; boy uzunluğu, baş çevresi ve göğüs çevresinin ölçümleri arttıkça bebek doğum ağırlığı ve plasenta ağırlığının da arttığı, kadınların son gebeliğinde kullandıkları sigara sayış azaldıkça bebek doğum ağırlığı ve plasenta ağırlığının arttığı, gözlenmiştir. Ayrıca kadınların son gebeliğinde; gebelik aralığı 25 ay ve üzerinde, beslenmesine dikkat eten, sigara kullanmayan, vitamin kullanan, gebeliğinde yaşamlarını etkileyebilecek tarzda bir olay yaşamayan ve bebeklerinin cinsiyeti erkek olan kadınlarda bebek doğum ağırlığı ve plasenta ağırlığının da yüksek olduğu,101 kadınların son gebeliğinde aldığı kilolar arttıkça bebek doğum ağırlığının da arttığı gözlenmiştir. Araştırma sonucunda; kadınların bebeklerinin doğum ağırlığı ve plasenta ağırlığı ile kadınların yaşı, kadınların gebelik sayısı, bebeklerin boy uzunluğu, bebeklerin baş çevresi ve bebeklerin göğüs çevresi arasında (+) pozitif korelasyon saptanmıştır. Yapılan diğer istatistiksel analizlerde ise; kadınların bebeklerinin; boy uzunluğu, baş çevresi ve göğüs çevresinin bebek doğum ağırlığı ve plasenta ağırlığı üzerine etkisi olduğu, kadınların; yaşı, gebelik sayısı, doğum sayısı, son gebeliğinde aldıkları kilo ve gebeliğinde sigara kullanma durumlarının bebek doğum ağırlığı üzerine etkisi olup, plasenta ağırlığı üzerine etkisi olmadığı, saptanmıştır. Ayrıca kadınların; eğitim durumu, gelir durumu, gebelik aralığı, düşük yapma durumu, son gebeliğinde; antenatal kontrole gitme sayısı, beslenmesine dikkat etme durumu, günlük kullanılan sigara sayısı, demir preparatını kullanma durumu ve kullanım süresi, vitamin kullanma durumu ve kullanım süresi, yaşamlarını etkileyebilecek bir olay yaşama durumu ve kadınların bebeklerinin cinsiyetinin bebek doğum ağırlığı ve plasenta ağırlığı üzerinde etkisi olmadığı saptanmıştır. Sonuçta, kadınların plasenta ağırlığının bebeklerinin doğum ağırlığını etkilediği, kadınların plasenta ağırlığı arttıkça bebek doğum ağırlığının da arttığı saptanmıştır. Araştırmanın bu sonuçları doğrultusunda; kadınların plasenta ve bebeklerinin fizyolojik gelişimlerini daha iyiye götürerek sağlıklı bir nesil ve sağlıklı bir toplum elde etmek amacıyla kadınların ilk gebelik yaşlarının yükseltilmesi, gebelik aralığının uzatılması, aşırı doğurganlığın önlenmesi gerekmektedir. Bunun için kadınların eğitim düzeylerinin, sosyo-ekonomik durumlarının, evlenme yaşlarının yükseltilmesi ve iş gücüne katılımların arttırılması sağlanmalı, ayrıca kadınlara ana ve çocuk sağlığına yönelik (gebelik yaşı, gebelik aralığı, gebelik sayısı, sağlıklı gebelik ve sağlıklı bebek bakımı v.b) kapsamlı sağlık eğitimi verilmelidir. Sağlık eğitiminde kitle iletişim araçlarının desteği sağlanarak ana ve çocuk sağlığı eğitimi yaygınlaştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
102 SUMMARY This scientific resurch is made to determine the socio-demographic characteristics of the women who give birth in matured time, to determine the weight of the child and the placenta and to state some other factors such as socio-cultural, biological, that are thought to influence the child and the placenta. In addition to these abowe to determine the relation between the weight of the child and the placenta the resurch will be descriptive and taking in to acount a particular area and people. The investigation is made upon 400 women who were choosen in İzmir Jinecolojy and Obstetricy Hostital during the date of September 1s* and October 15. The women who had chronical deseises, risked pregnancies and those who had sezerian section before were not included in this scientific resurch. interwiew with ankets and measuring the weight of the child and the placenta were the data surch methods in this scientific resurch. In the anket there are inlroductury information about the women included in the surch, their previous births, their last birth, the weight of the placenta and the child, the height of the child, the head circle lenght and antropometric measurements. Number and persentage accounts, t test, varrians analizes and corelation tests were used in the assessment of the datas. According to the results of the resurch; the avarage rate of the age of women is 23.93, their first marriage age avarage rate is 19.12, the first pregnancy age avarage 19.64, the number of pregnancy avarage rate 2.33, the period ijetween two pregnancies 30.44 months. Children's the avarage of the birth weight is 3286.05 gr, height 50.08 cm, head cirde lenght 33.70 cm, breast circle lenght is 33.37 cm and of the weight of the placentas is 644.93 gr. In the surch: the best age for fecundity is between 20-29. The %61.2 of the women had graduated from primary school, the literacy rate is %83.8, the %65.2 of their husbands are primary school graduated and their literacy rate is %98.7. The income of %54.7 of the women is less than their expenditures, only %7.0 of them work and %50.0 out of them work in agriculture, %34.5 of the them have social security and %33.3 out of them have green cards.103 In the resurch, %47.7 of the woman's first mariage age is 19-24, %39.2 of their first pregnancy age is 18 and less. %43.5 of them are first pregnancies. The time between the previous and that pregnancy of the %33.2 of the muitipars is 12 months and less. %61.1 of them had never had spontaneous abortions. Woman in their last pregnancies: %69.5 of them wanted that child, %96.2 of them accepted antenatal care, and %49.2 of those who had antenatal care accepted it only five or less that five times. %40.0 of them had it from the maternity nurses. Only %27.4 of them gave impotance to their nutriments during the pregnancy %76.0 of them did not use cigarettes, %72.5 of them used Fe preparates and %43.8 of them used it only for a month or less than a month %76.9 of them used it regularly and only %18.6 of them know the right way to use it. %53.2 of the women used vitamins during the pregnancy, %45.5 of them used it for a month or less, %76.5 of them used vitamins regularly. %30.5 of the women gained more than the ordinary weight during their pregnancy. %88.5 of them did not experienced an event that could effect negatively their pregnancy. In the resurch, the children that were burn in their matured time alive; %51 of them male, %45.2 weight between 3000-3498gr, %55.2 are height between 50- 52.5 cm. The head circle lenght of %79.2 of them is 34.5 cm and less. The breast circle of %47.0 of them is 33-34.5 cm. The weight of the placenta of %64.7 of the women is between 450-700 gr. When the age of the women increases, their pregnancy number and birth number increases according to this the weight of the child and the weight of the placenta also increases. When the height of the head circle lenght and breast circle lenght increases the weight of the child and the placenta also increases. When the smoking rate of cigarettes in their iast pregnancy decreases the weight of the child and the placenta increases. Besides in their last prognancy; when the time between the last and the previous pregnancy is 25 months and more, when they cared about their nutriments, when did not smoke cigarettes, when took vitamins, when did not experience an event to effect their pregnancy and those who had male children have their childien and placentas weights higher. When women gain more kilos than the ordinary in their last pregnancy the weight of chid in birth is also higher.104 As a result cf this resurch; there is a positive corelation between the weight of the child and placenta and the age, the number of pregnancy, the head and breast circle lenghts and the height of the child. According to the order statistical analyses: these women's children's height, head and breast circle lenght have effects on the weight of the child and the placenta, women's age, pregnancy number, birth number, the kilos they gained in their last pregnancy and the cigarettes they smoked during the pregnancy have effects on the weight on the child, but not on the placenta. Also the weight of the placenta is not effected at all by the education, economical conditions, the time between two pregnancies, abortional conditions; in the last pegnancy: whether these women accepted antenatal care, whether they cared about the nutriments, the number of sigarettes smoked during the day, Fe preparates and the time they used it, whether they used vitamins and the time they used it, whether they experienced an event that could effect their pregnancy and the sex of the child do not effect the weight of the child and the placenta. Consequently the weight of the placenta effects the weight of the child, when the weight of the placenta increases the weight of the child also increases. According thp these results of the resurch; in order to improve phisiologically women's children and placentas health and to have a healthy generation and healthy society women's first pregnancy age must be uplifted, the time between two pregnancies must be lenghtened and over fertility must be decreased. In order to achieve these the education, the socio-economical conditions have to be improved. The first marriage age also must be uplifted, they have to take part in the outside world as working people. Also related with the women and children's healt (pregnancy age, the time between pregnancies, pregnancy number, healthy pregnancy and child care e.t.c.) women must accept health education. In order to spread women and child health education the means of mass communication must be used as a support in the health education.