Suudi Arabistan'ın güvenlik stratejisi 2000-2020
Security strategy of Saudi Arabia 2000-2020
  1. Tez No: 702420
  2. Yazar: SİBEL BÜLBÜL PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Tek kutuplu bir uluslararası sistemde devletlerin nelerden etkilenerek güvenlik politikalarını belirlediklerinin ele alınacağı çalışmamızda güç dağılımının devlet davranışlarını belirlemede etkili olduğu genel bir varsayım olarak ele alınmaktadır. Tek kutuplu sistemde ortada tek bir küresel aktör vardır ve bu aktörün bölge politikaları, bölgesel güçler için önemli olmaktadır. Bölgesel güçlerin güvenlik stratejileri için ise sistemin yanı sıra bölgesel güçler ve iç tehditler de ana belirleyicilerdendir. Bölgesel güçlerin güvenlik stratejilerini özellikle de ana tehdidini belirleyen asıl etken sistemin yapısından dolayı Süper Gücün bölge politikaları olsa da öncelikli tehdidini ise iç tehditleri belirlemektedir. Bu tehditlere karşı stratejisini ise iç tehditlerle ilişkili bir dış tehdit olması şekillendirmektedir. Bölgesel güçler için devlet davranışlarını belirleyen etken böylece sistem, iç ve bölgesel tehditler olarak incelenmektedir. Güvenlik stratejilerini belirleyen devlet davranışları, Suudi Arabistan Rejimi'nin güvenliği noktasında, rejimine tehdit olarak gördüğü unsurların en başında yapısal özelliklerinden kaynaklı iç tehditlerinin yer aldığı düşünülmektedir. Bu yüzden de güvenlik tehditleri ile mücadele noktasında Suudi Arabistan, öncelikle iç tehditleriyle ilişkili bir dış tehditle ittifak kurma yöntemini seçerek çift-dengeleme stratejisini kullanmakta oluşu ele alınmaktadır. Böylece Rejim'i için asıl tehdit olan iç tehdidi ilişkili dış tehditle yatıştırarak asıl dış tehdide odaklanma fırsatı bulmaktadır. Bu çalışmada, Suudi Arabistan'ın rejimin güvenliği noktasında tehdit olarak gördüğü unsurlar süper gücün bölge politikaları ile ilişkilendirilerek 2000-2010 yılları 2010-2020 yılları olmak üzere iki farklı dönemde sistem, bölgesel ve iç siyaset olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In our study, which will discuss how states determine their security policies in a unipolar international system and how they are affected, it is considered as a general assumption that power distribution is effective in determining state behavior. In the unipolar system, there is only one global actor, and its regional policies are important for regional powers. For the security strategies of regional powers, besides the system, regional powers and internal threats are the main determinants. Although the main factor that determines the security strategies of regional powers, especially the main threat, is the regional policies of the Super Power due to the structure of the system, the primary threat is determined by internal threats. Its strategy against these threats is shaped by the presence of an external threat associated with internal threats. The factor that determines state behavior for regional powers is thus considered as system, internal and regional threats. Among the state behaviors that determine security strategies, it is thought that the Saudi Arabian Regime's internal threats originating from its structural features are at the forefront of the elements that it sees as a threat to its regime. Therefore, in order to combat security threats, it is discussed that Saudi Arabia uses the double-balancing strategy by choosing the method of forming an alliance with an external threat, primarily related to its internal threats. Thus, he finds the opportunity to focus on the main external threat by pacifying the internal threat, which is the main threat to his regime, with the associated external threat. In this study, the elements that Saudi Arabia sees as a threat to the security of the regime will be associated with the regional policies of the superpower and the system will be examined as regional and domestic politics in two different periods, between the years 2000-2010 and 2010-2020.