Türkiye-ABD ilişkilerinde Savunma ve Ekonomik İşbirliği Andlaşması (SEİA) ve güncelliği sorunu
Defense and Economik Coorperation Agreement (DECA) in Turkey-USA relations and its current issues
  1. Tez No: 702627
  2. Yazar: TANSEL ÖBELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki askeri ilişkilerin çerçevesini oluşturan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Andlaşması (SEİA) 29 Mart 1980 tarihinde imzalanmıştır. SEİA ile Türkiye-ABD arasındaki askeri ilişkilerin sınırı, savunma desteğinden, savunma sanayi iş birliğine ve Türkiye'de ABD askeri unsurlarının konuşlanacağı tesislerin hukuki statüsüne kadar geniş bir yelpazede belirlenmiştir. İki bölümden oluşan bu çalışmanın Birinci Bölümünde, SEİA'nın daha iyi anlaşılması amacıyla Türkiye- ABD ilişkileri incelenmiştir. İkinci Bölümde ise SEİA ve SEİA'nın eki olan tamamlayıcı anlaşmalar, SEİA'nın bağlantılı olduğu diğer anlaşmalar ve ilgili Türk mevzuatı ile birlikte incelenmiş ve yorumlanmıştır. Ayrıca İkinci Bölümde, Türkiye-ABD ilişkilerinde önemli bir yer tutan SEİA'nın değişen konjonktür bağlamında güncelliği değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın gerek SEİA'yı uygulayan her iki taraf devlet yetkililerine gerekse de SEİA bağlamında Türkiye-ABD ilişkilerine yeni bir bakış açısı getireceği değerlendirilmektedir. Anahtar Kelimeler; Türkiye Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Savunma ve Ekonomik İşbirliği Andlaşması (SEİA)
Özet (Çeviri)
The Defense and Economic Cooperation Agreement (DECA), which constitutes the framework of military relations between Turkey and the United States of America (USA), was signed on March 29, 1980. The scope of military relations between Turkey and USA has been determined by DECA and ranges from defense support to defense industry cooperation to the legal status of the facilities in Turkey where US military elements are deployed. In the first chapter of the study, Turkey-US relations were examined in order to better understand DECA. In the second chapter, DECA and the complementary agreements annexed to DECA are examined and interpreted together with other agreements related to DECA and the relevant Turkish legislation. Second chapter also examines up-to-dateness of DECA, which has an important place in Turkey-US relations, is evaluated within the context of the changing conjuncture. It is evaluated that this study will bring a new perspective both to the officials of both parties implementing DECA and to Turkey-USA relations in the context of DECA. Keywords; Republic of Turkey, United States of America (USA), Defense and Economic Cooperation Agreement (DECA)