Political narrative of an alarming economy: The case of Turkey
Telaşlandıran bir ekonominin siyasi anlatısı: Türkiye örneği
- Tez No: 702711
- Danışmanlar: PROF. DR. KAI OPPERMANN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Türkiye'nin 2018'de yaşadığı döviz ve borç krizi ekseninde AKP ile Muhalefet arasında görülen anlatısal çekişmeyi inceleyen bu çalışma, ele aldığı örnek için geliştirilmiş eşsiz bir anlatı çözümleme modeli uyguluyor. Türk seçmenlerinin çoğunluğu 24 Haziran'da yabancı güçleri suçlayan AKP açıklamasını daha ikna edici bulduğunu gösterdi. Ancak muhalefet yılın ikinci yarısı boyunca yaşanan gerilemeden AKP iktidarını sorumlu tutmaya devam etti. Tez, öncelikle her iki anlatıdaki benzer ve farklı söylemsel araçları ortaya çıkarıyor. Ardından, anlatıyı önemli bileşenlerine ayırıp ilk aşamada elde ettiği sonuçlar ile birlikte ilk aşamada bulduğu söylem araçlarıyla inceliyor. Araştırma, AKP'nin ikna gücünü artıran ve Muhalefet için tam tersi sonuçlar doğuran belirli anlatı faktörlerini ortaya çıkarıyor. Araştırma, yarışmanın genel sonuçlarını AB ilişkileri kapsamında tartışıyor.
Özet (Çeviri)
The thesis studies narrative contestation between the AKP and the Opposition, over the Turkish Currency and Debt Crisis of 2018. The study applies a unique model of narrative analysis it developed specifically for the case it investigates. On 24 June, Turkish voters elected the AKP narrative blaming foreign powers as the persuasive one. The opposition continued to hold the AKP rule responsible for the downturn during the second half of the year. The thesis reveals similar and different discursive instruments in both narratives first. Then it examines outcomes by categorization of key compounds. It identifies particular narrativity factors that raised the AKP's persuasive power and led the opposite curve for the Opposition. The research discusses general outcomes of the contest in the scope of EU affairs in the last chapter.