Araştırma-geliştirme sözleşmesi
Research and development agreement
- Tez No: 702784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN SAMİ AKKURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 498
Özet
Bu çalışmanın konusunu, araştırma ve geliştirme sözleşmeleri oluşturmaktadır. Araştırma ve geliştirme sözleşmeleri, uygulamanın ihtiyaçları sonucunda ortaya çıkan isimsiz sözleşmelerdir ve temelde“karşılıklı Ar-Ge sözleşmesi”ve“ortak Ar-Ge sözleşmesi”olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır. Dört bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde, araştırma ve geliştirme sözleşmesinin tanımı, türleri, konusu, unsurları, hukukî niteliği, benzer sözleşmelerle karşılaştırılması ve sözleşmeye uygulanacak hükümler inceleme konusu yapılmıştır.“Araştırma-Geliştirme Sözleşmesinin Hükümleri”başlıklı ikinci bölümde, Ar-Ge tarafları ile ortaklarının hak ve yükümlülüklerine değinilmiştir. Ar-Ge yapanın borçları bağlamında Ar-Ge sonucu üzerindeki hak sahipliği incelenmiş ve bu çerçevede fikrî ve sınaî mülkiyet hukukunda hak sahipliği, çalışanların buluşları, yükseköğretim kurumlarında gerçekleştirilen buluşlar ve kamu destekli projelerde ortaya çıkan buluşlar konu ile ilgili olduğu kadarıyla ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümü, Ar-Ge sözleşmesinin sona ermesi ve bunun hukukî sonuçlarına ilişkindir. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde ise, Ar-Ge sözleşmesinin rekabet hukukunun bakımından özellik arz eden noktalarına temas edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is research and development agreements. Research and development agreements are innominate contracts that come into view in consequence of the needs of the practice and are basically separated into two parts as“non-collaborative R&D agreement”and“collaborative R&D agreement”. In the first part of this study, which consists of four parts, the definition, types, subject, elements, legal nature and comparison with similar contracts of R&D agreement and the applicable provisions to the agreement are examined. In the second part, titled“Provisions of the Research and Development Agreement”, the rights and obligations of the R&D parties and partners are mentioned. As part of the obligations of the R&D service provider, the right ownership on R&D result has been evaluated. In this context, the right ownership in intellectual and industrial property law, inventions of employees, inventions made in higher education institutions and inventions emerged in publicly supported projects are discussed as far as they are related to the subject. The third part of the study is about the termination of the R&D agreement and its legal consequences. In the fourth and final part of the study, the special points of the R&D agreement in regard of competition law have been touched upon.