Hastaneye yatan pnömoni tanılı hastalarda geliş prokalsitonin değerinin curb-65 ve samrt-cop skorlarıyla ilişkisi
Hastaneye yatan pnömoni̇ tanili hastalarda geli̇ş prokalsi̇toni̇n değeri̇ni̇n curb-65 ve samrt-cop skorlariyla i̇li̇şki̇si̇
- Tez No: 702963
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER, DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA ÇEKMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Giriş ve Amaç: Toplumda gelişen pnömonilerde hastalık şiddeti ve klinik sonuçların bilinmesi, sağlık kaynakları yönetimi ve tedavi seçeneklerinin maliyeti için ön koşullardır. Bu bilinilirliği kolaylaştırmada çeşitli skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Bunlardan ikisi CURB-65 ve SMART-COP'tur. Ancak bu skorlama sistemlerinin birbirlerine karşı güçlü ve zayıf yönleri mevcuttur. bizde bu çalışmada toplumda gelişen pnömoni tanısında yüksek sensiviteye sahip prokalsitonin seviyelerinin bu iki skorlama sistemiyle ilişkisini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis'ine 01.01.2015-31.12.2015 tarihleri arasında başvuran ve Dahiliye Servisi'ne toplumda gelişen pnömoni tanısıyla yatan hastalar çalışma kapsamına alındı. Hasta verileri doğrultusunda çalışmaya alınan hastaların yatışlarında CURB-65 ve SMART-COP skorları hesaplandı. Hastaneye geliş prokalsitonin değerleri alındı. Çalışma sırasında daha önceden tanımlandığı gibi CURB-65 değeri 2 ve üstü, SMART-COP değeri 3 ve üstü olan hastalar riskli grup olarak sınıflandırıldı ve gruplamalar bu değerlere göre yapılandırıldı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanıldı. Bulgular: Çalışma 62'si erkek (%50) ve 62'si (%50) kadın olmak üzere toplam 124 olgu üzerinde yapıldı. Olguların yaşları 21 ile 93 arasında değişmekte olup, yaş ortalaması 73.81±12.70 yıldır. Olguların 72'sinin (%58.1) CURB-65 skoru 2 ve üzerinde, 49'unun (%39.5) SMART-COP skoru 3 ve üzerindedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Know the result of disease severity and clinical result in community-acquired pneumonia are preconditions for treatment options and management for health care resources. Various scoring systems as CURB-65 and SMART-COP have been developed to facilitate these awareness. However, the scoring systems have strengths and weaknesses against each other. In this study, we aimed to investigate the relationship between these two scoring systems with procalcitonin level which is high sensitive in the diagnosis of community-acquired pneumonia. Material and Method: This study included hospitalized patients with diagnosis CAP to internal medicine service that had been admitted to the emergency department of Okmeydani Training and Research Hospital between 01.01.2015-12.31.2015. CURB-65 and SMART-COP scores were calculated with data of patients in the study. We collected measured procalcitonin levels. As described previously during the study, patients who had 2 and over values for CURB-65 and who had values 3 or more for SMART-COP were classified as high risk and groupings were structured according to these values. IBM SPSS Statics 22 (IBM SPSS, Turkey) programs were used to evaluate the results obtained in this study for statical analysis. Results: the study was conducted on a total of 214 cases, including 63 men (50%) and 62 women (50%). Their ages ranged from 21 to 93, average age of 73.81±12.70 years. 72 of the cases (58.1%) had a CURB-65 score of 2 or more and 49 of the cases (39.5%) had a SMART-COP score of 3 or above.