Investigation of meteorological drought characteristics of the great man-made river region (Libya)
The great man-made rıver bölgesının (Libya) meteorolojik kuraklık karakteristiklerinin incelenmesi
- Tez No: 703211
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY EKEMEN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Büyük İnsan Yapımı Nehir Bölgesinde gerçekleştirilen bu çalışmada, Kuzey Libya'daki beş gözlem istasyonu için meteorolojik kuraklık analizleri yapılmış, meteorolojik kuraklığın belirlenmesi için, aylık toplam yağış verileri kullanılarak Standartlaştırılmış Yağış İndeksi (SPI) yöntemi ve ortalama aylık sıcaklık verileri ve toplam aylık yağış verilerinden yararlanılan Keşif Kuraklık İndeksi (RDI) yöntemi kullanılmıştır. Büyük İnsan Yapımı Nehir bölgesinin DrinC yazılımı kullanılarak 1-, 3-, 6- ve 12 aylık SPI ve RDI değerleri doğrultusunda kuraklık analizi gerçekleştirilmiş ve detaylı olarak incelenmiştir. SPI-12 aylık indeks değerlerine göre en yüksek kuraklığın gözlemlendiği dönem %86 ile Trablus Havalimanı ve Nalut istasyonu olup, en düşük kuraklığın gözlemlendiği dönem ise %39 ile Sirt istasyonu olmuş ve gerçekleştirilen analizler sonucunda, RDI-12 aylık indeks değerlerine göre en uzun süre 2000-2001 yıllarında Zuara istasyonunda yaşanan kuraklık olarak belirlenmiştir. 2000-2001 yılının tüm istasyonlar açısından en kurak yıllarından biri olduğu ve kuraklık oranlarının yüksek olduğu diğer yılların ise 1981-1982, 1984-1985 ve 1992-1993 yılları olduğu kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, located in the Great Man-Made River region, meteorological drought analysis were conducted for five monitoring stations in Northern Libya, the Standardized Precipitation Index (SPI) method and the Reconnaissance Drought Index (RDI) method were used to determine meteorological drought using monthly total precipitation data, and using mean monthly temperatures data and total monthly precipitation data, respectively. The drought analysis using DrinC software of the Great Man-Made River region for 1-, 3-, 6-, and 12-months SPI and RDI values were conducted and examined in detail. According to the SPI-12 month index values, the driest period was determined by 86% in Tripoli Airport and Nalut station, and the least dry period was determined at Sirt station by 39%, and as a result of the analyzes that were conducted, according to the values of the RDI-12 month index, the longest period was determined drought in Zuara station in the year 2000-2001. It was noted that the year 2000-2001 was one of the driest years of all stations, and the other years with high drought rates were 1981-1982, 1984-1985, and 1992-1993.