Otuz iki gestasyon hafta ve öncesinde doğan prematüre bebeklerde öngörülebilir bronkopulmoner displazi risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of predictive bronchopulmonary dysplasia risk factors in premature infants with gestational age less than or equal to thirty TWO weeks
- Tez No: 703465
- Danışmanlar: UZMAN MUSTAFA KURTHAN MERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Gebelik haftası ≤ 32 hafta olan prematüre yenidoğan bebeklerde BPD gelişimine etki edebilecek prenatal, natal değişkenlerle birlikte posnatal dönemde doğumdan itibaren uygulanan BPD gelişiminde risk faktörü olabilecek tedavi seçeneklerinin gözden geçirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 1 Ocak 2020-1 Ocak 2021 tarihleri arasında, SBÜ Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde doğmuş veya dış merkezde doğmuş olup ilk 24 saati içinde SBÜ Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne nakil edilmiş olan gebelik yaşı 32 hafta veya altında olan toplam 85 prematüre bebek dahil edilmiştir ve bunlarda BPD gelişiminde etkili olan faktörler araştırılmıştır. Çalışma retrospektif olarak dizayn edilmiştir. Bulguların özeti: Çalışmaya dahil edilen hastaların 45'i (%53) BPD tanısı alan, 40'ı (%47) BPD tanısı almayan prematüre hastalardı. BPD tanısı alan hastaların 15'i (%33) orta-ağır BPD, 30'u (%67) hafif BPD olan hastalardı. Tüm hasta grubunda tamamlanmış doz seleston uygulanan bebek sayısı 23 (%27)'idi.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study was to evaluate the treatment options that may be a risk factor for the development of BPD applied in the postnatal period from birth along with prenatal and natal variables that may affect the development of BPD in premature newborns with gestational age less than or equal to thirty two weeks. Materials and Methods: A total of 85 premature babies with gestational age of 32 weeks and less were included in our study in between January the 1 st 2020 and January the 1 st 2021 who were inborn or outborn but had been transferred to the Adana City Training and Research Hospital, Neonatal Intensive Care Unit during the first 24 hours. Incidence of BPD and factors causing BPD development were investigated. The study was designed retrospectively. Results: Of the patients included in the study, 45 (53%) were diagnosed with BPD, and 40 (47%) were premature patients who were not diagnosed with BPD. Of the patients diagnosed with BPD, 15 (33%) had moderate-to-severe BPD, and 30 (67%) had mild BPD. In the entire patient group, the number of infants who received a completed dose of celestone was 23 (27%). The mean birth weight of the patients diagnosed with BPD was 1081.8±232.8 grams, and the mean gestational week was 27.7±2.1 weeks of gestation.