İsviçre kütüphanelerinde bulunan Alman dilindeki tefsir ve Kur'an'a dayalı eserler bibliyografyası
Bibliography of tafsir and Quranic works in German language in swiss libraries
  1. Tez No: 703516
  2. Yazar: YAĞIZHAN GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmayla, özellikle Batı'da Alman dilinde İsviçre özelinde yapılan ve mevcut kütüphanelerde bulunan Oryantalist ve İslami İlimler çalışmaları hakkında bilgi edinmek, bunları Türkçe okur-yazar insanlara tanıtmak ve bu alanlarda yapılacak çalışmalara kaynaklık etme fırsatında bulunulmuştur. Çalışmamız esnasında Uluslararası İnternet ağı (Online) tarama yöntemiyle İsviçre'deki tüm kütüphaneler taranmış, Tefsir ve Kur'an ile ilgili tüm çalışmalar barkod numaraları ve bulundukları kütüphanelerle birlikte tespit edilmiş, böylece tez, makale, gazete yazısı, toplantı raporu ve bireysel çalışmalara ulaşılmıştır. Çalışmamız neticesinde (son tarama tarihi 27 Haziran 2020 olmakla birlikte) 11'i dergi makalesi, 5'i gazete yazısı, 1 adet lise bitirme tezi, 1 toplantı raporu, 49'u doktora tezi 274 Kitap Baskısı (tekrarları hariç) toplam 308 esere ulaşılmıştır. Burada ''Kütüphane'' kavramıyla sadece belirli bir kütüphaneden ziyade, üniversite, fakülte, halk, müze ve sergi kütüphaneleri başta olmak üzere toplam 874 kütüphane taranmıştır. Dünya ortalamalarına baktığımızda, yaklaşık 9 milyonluk nüfusa sahip olan İsviçre'ye ait bu denli çok kütüphane, burada ki ilmi ve araştırma çalışmalarının yoğunluğu ve zenginliği hakkında bizlere örnek teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
With this study, we have had the opportunity to learn about the Orientalist and Islamic studies in the special libraries in the West, especially in the German language in the West. All libraries in Switzerland were scanned with the international Internet network (Online) scanning method, all studies related to Tafsir and the Qur'an were identified together with their Barcode Numbers and Libraries, and Thesis, Article, Newspaper Article, Meeting Report and Individual studies were reached. As a result of our study (the last screening date was June 27, 2020,) a total of 308 works where 11 of them are Journal Articles, 5 of them are Newspaper Articles, 1 High School Graduation Thesis, 1 Meeting Report, 49 of them being Doctoral Thesis 274 Book Prints (excluding repetitions) has been reached. Here, with the concept of“Library”, a total of 874 Libraries, especially University, Faculty, Public, Museum and Exhibition Libraries were scanned, rather than just a specific library. When we look at the world averages, so many libraries belonging to Switzerland, which has a population of about 9 million, set an example for us regarding the density and richness of scientific and research studies.