Kentsel katı atık içerisindeki geri dönüşebilir atıkların ekonomik potansiyelinin belirlenmesi
Determining the economic potential of recyclable wastes in urban solid waste
  1. Tez No: 704101
  2. Yazar: AYTAJ HUMBATOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ELMASLAR ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Küresel olarak, nüfustaki hızlı artış, toplum üzerinde ciddi sosyo-ekonomik ve çevresel etkilerle birlikte katı atık üretiminde dramatik bir artışa yol açmaktadır. Katı atık yönetimi, konut, ticari, kurumsal, inşaat ve yıkım ve cadde süpürme işlemlerinden sıvı olmayan ve gaz olmayan tüm katı malzemelerin toplanması, taşınması ve bertaraf edilmesidir. Doğru yönetilmesi gereken insan türünün günlük faaliyetlerinin bir sonucudur. Yapılan çalışmada kentsel katı atık konusu kapsamlı şekilde araştırılmış, dünyada ve Türkiye'deki durumu ele alınmıştır. Aynı zamanda Türkiye'nin 7 bölgesinden birer şehir örnek alınarak“Sıfır Atık Yönetimi”,“Atık Getirme Merkezleri”,“Atık Miktarları”ve“Ambalaj Atıkları”başlıkları altında inceleme yapılmıştır. Bu çalışmada amaç, kentsel katı atıkların ekonomideki potansiyelinin ortaya çıkarılmasıdır. Bunun için katı atıkla ilgili belli başlıklar incelenerek en son elde edilen bulgulara dayanarak kentsel katı atıkların ekonomideki verimliliği belirlenmiştir. Aynı zamanda kanun ve politikaların sıkı bir şekilde uygulanması, daha sıkı denetim, yetkili kurumlar tarafından teknik destek, atık azaltma, yeniden kullanım ve geri dönüşüm yoluyla katı atık yönetiminin geliştirilmesi, eğitim ve farkındalık artırma programları uygulanmasının gerekliliği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
: Globally, the rapid growth in population is leading to a dramatic increase in solid waste production with serious socio-economic and environmental impacts on society. Solid waste management is the collection, transportation and disposal of all non-liquid and non-gaseous solid materials from residential, commercial, institutional, construction and demolition and street sweeping operations. It is a result of the daily activities of the human species that must be managed correctly. Made of solid waste in urban studies have extensively investigated the situation in the world and Turkey were discussed. At the same time the city by taking a sample from the 7 regions of Turkey“Zero Waste Management”,“Waste Bringing Centers”,“waste quantity”and“Packaging Waste”examination was carried out under the headings. The purpose of this study is to reveal the potential of urban solid wastes in the economy. For this, the efficiency of urban solid wastes in the economy was determined based on the latest findings by examining certain topics related to solid waste. At the same time, it has been concluded that the strict implementation of laws and policies, stricter inspection, technical support by the authorized institutions, improvement of solid waste management through waste reduction, reuse and recycling, training and awareness raising programs are required.