Osmanlı Devleti'nde evliliğin karşılıklı anlaşma ile sona erdirilmesi: Muhala'a (XVI. ve XVII. yüzyıl İstanbul Kadı Sicili kayıtlarına göre)
Termination of marriage in the Ottoman Empire by mutual agreement: Muhala'a (According to XVI. and XVII. century Istanbul Kadi Registers)
  1. Tez No: 704341
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖMER ADAGİDELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Osmanlı hukukunda talak, tefrik ve muhala'a olmak üzere üç farklı boşanma yöntemi bulunmaktaydı. Ayrıca lian, ila ve zihar evliliğe dolaylı olarak son veren usullerdi. Talak hakkı kocaya tanınan bir ayrılık yöntemiydi. Mahkeme kararıyla boşanma anlamına gelen tefrik sebepleri Osmanlı Devleti'nin resmi mezhebi olan Hanefi mezhebinde dar yorumlanmaktaydı. XVI. yüzyılın ortalarından itibaren kadı ve müftü beratlarında kadıların Hanefi mezhebi dışında kalan mezhep içtihatlarına göre hüküm kurması yasaklandı. Bu nedenle kadınlar kendileri için çekilmez hale gelen evliliğe son verebilmek için çoğunlukla muhala'a yöntemine yöneldi. Tarafların anlaşarak boşanması anlamına gelen muhala'a yönteminde kadın kocası lehine birtakım mali fedakarlıklarda bulunuyordu. Koca ayrıca talak yöntemi ile boşanması halinde karısına vermek zorunda olduğu mehr-i müeccel, iddet nafakası ve me'ûneti süknâ gibi mali yüklerden de kurtuluyordu. Kadın için devam ettirmek istemediği evliliğe son verme imkânı sunan; koca için ise ekonomik avantajları bulunan muhala'a kadı sicili kayıtlarında sıklıkla yer bulmaktaydı.
Özet (Çeviri)
It was the existence of three separate marriages in the Ottoman Empire: talaq, tefrik and muhala'a. In addition, lian, ila and zihar were methods that indirectly ended marriage. Talaq right was a separation method granted to the husband. The reasons for tefrik, which meant divorce by court decision, were narrowly interpreted in the Hanafi sect, which was the official sect of the Ottoman Empire. From the middle of the sixteenth century, qadies were prohibited from ruling according to sectarian jurisprudence other than the Hanafi sect in the qadi and mufti certificates. For this reason, women mostly turned to the muhala'a method in order to end the marriage that became unbearable for them. In the muhala'a method, which means the parties' divorce by agreement, the woman made some financial sacrifices in favor of her husband. The husband also got rid of the financial burdens such as mehr-i mueccel, iddah alimony and me'ûneti süknâ, which he had to give to his wife in case of divorce by talak method. Offering the opportunity for the woman to end the marriage she does not want to continue; for the husband, the muhala'a, which had economic advantages, was often included in the kadı resgisters.