Göl ekosistemlerinde ağır metal kirliliğinin incelenmesi: Gölbaşı gölü örneği (Kırıkhan-Hatay/Türkiye)
Investigations on the heavy metal pollution in lake ecosystems: A case study from Gölbaşi lake (Kirikhan-Hatay/Turkey)
  1. Tez No: 704583
  2. Yazar: BÜŞRA KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada 10 lokalitede Nymphaeaceae familyasına ait Nymphaea alba L. ve Nuphar lutea (L.) Sm. türleri ağır metal kirliliği açısından incelenmiştir. Sediment ve su örnekleri ile birlikte, bu türlerin rizom, yaprak sapı ve yapraklarında toplam kadmiyum, kobalt, krom, bakır, mangan ve kurşun miktarları araştırılmıştır. Su ve bitki numunelerinde tespit edilen ağır metal konsantrasyonları sonbahar mevsiminde daha yüksek iken, sediment örneklerinde ise bahar mevsiminde daha yüksektir. Tüm lokasyonlardan alınan su örneklerinde ağır metal konsantrasyonları mangan > bakır > krom > kurşun > kobalt > kadmiyum olarak sıralanmıştır. Su numunelerinde tespit edilen değerler, ulusal ölçekte izin verilen sınır değerlerle karşılaştırıldığında, kadmiyum, krom, bakır ve kurşun konsantrasyonları sınır değerleri aşmıştır. Sediment numunelerindeki ağır metal konsantrasyonları, mangan > kurşun > bakır > krom > kobalt > kadmiyum olarak sıralanmıştır. Sediment numunelerinde tespit edilen değerlerin ulusal ölçekte izin verilen sınır değerler ile karşılaştırıldığında, kadmiyum ve kurşun konsantrasyon değerlerinin sınır seviyeyi aştığı görülmektedir. Her iki türde de tespit edilen ağır metal konsantrasyon değerleri bitkilerde kabul edilebilir referans sınır değerlerle karşılaştırıldığında, mangan tüm bitki kısımlarında kabul edilebilir sınır değerler arasındadır. Diğer tüm ağır metal değerleri, toksik bir birikim düzeyi sergileyerek sınır seviyelerini aşar.
Özet (Çeviri)
In this study, Nymphaea alba L. and Nuphar lutea (L.) Sm. species belonging to the family Nymphaeaceae were studied in 10 localities in terms of heavy metal pollution. Total amounts of cadmium, cobalt, chromium, copper, manganese and lead were investigated in rhizome, petiole and leaves of these species together with the sediment and water samples. Heavy metal concentrations detected in water and plant samples are higher in autumn, while in sediment samples these are higher in spring. In the water samples taken from all localities, heavy metal concentrations are listed as manganese> copper > chromium > lead > cobalt > cadmium. When the values detected in water samples are compared with the allowable limit values on a national scale, the concentration of cadmium, chromium, copper and lead exceeded the limit levels. Heavy metal concentrations in sediment samples are listed as manganese > lead > copper > chromium> cobalt > cadmium. A comparison of the values detected in the sediment samples with the allowable limit values at the national scale has revealed that the concentration values of cadmium and lead exceeded the limit level. When the heavy metal concentration values detected in both species are compared with the acceptable reference limit values in plants, manganese is among the acceptable limit values in all plant parts. All other heavy metal values exceed the limit levels, exhibiting a toxic level of accumulation. In both plant species, heavy metal concentrations mostly accumulated in the leaves.