A deep learning approach for the prediction of diseases in cotton cultivation
Pamuk yetiştiriciliğindeki hastalıkların derin öğrenme yaklaşımı ile tahmin edilmesi
  1. Tez No: 704774
  2. Yazar: BURAK KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EFENDİ NASİBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde, pamuk bitkisinin yetiştirilmesinde etkili olan çevresel faktörlerin bir alt başlığı olan pamuk hastalıklarının görüntü işleme ve derin öğrenme yöntemleri yardımıyla tespiti ve tahminlenmesi üzerine yapılan bir çalışma sunulmuştur. İlk aşamada, pamuk bitkisine ait görüntüler, tercih edilen derin öğrenme yöntemlerinin uygulanması esnasında karşılaşılabilecek sorunları minimize etmek adına ön işleme tabi tutulmuştur. Ön işlem sonucu elde edilen bu veriler, uygulanan derin öğrenme modellerinin optimizasyonu için girdi verileri olarak kullanılmıştır. Bu girdi verileri yardımıyla, Evrişimli Sinir Ağları, Uzun Kısa Vadeli Hafıza Ağları ve Evrişimli Uzun-Kısa Vadeli Hafıza Ağları modellerinin hiper-parametrelerine karar verilmiştir. Son aşamada ise, optimize edilen bu modellere girdi olarak verilen rastgele görüntüler üzerinden yapılan tahminlemelerin başarım oranları değerlendirilmiştir. Çalışma neticesinde elde edilen sonuçlar, analiz edilmiş ve literatürdeki çalışmalar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a study on the detection and prediction of cotton diseases, which is a sub-title of environmental factors that are effective in the cultivation of cotton plants, with the help of image processing and deep learning methods is presented. In the first stage, the images of the cotton plant were preprocessed in order to minimize the problems that may be encountered during the application of the preferred deep learning methods. These data obtained as a result of the preprocessing were used as input data for the optimization of the applied deep learning models. With the help of this input data, the hyper-parameters of Convolutional Neural Networks, Long Short-Term Memory Networks and Convolutional Long Short-Term Memory Networks models are decided. In the last phase, the success rates of the predictions made on random images given as input to these optimized models were evaluated. The results obtained as a result of the study were analyzed and compared with the studies in the literature.